Znamy laureatów siódmej edycji festiwalu „Lalka Też Człowiek”

Ogłoszono laureatów VII Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka Też Człowiek”. Zwycięskie zespoły – Malabar Hotel z Polski i Yas-e-Tamam Theater Group z  Iranu otrzymały po 17 tys. złotych.

Tegoroczna edycja spotkała się z rekordowym zainteresowaniem widowni – darmowe wejściówki na spektakle skończyły się już po dwóch dniach. Chętni, którzy próbowali dostać się na spektakle bez biletów mogli liczyć na przychylność organizatorów – zajmowali miejsca na schodach, a nawet parapetach. W ciągu siedmiu dni trwania festiwalu publiczność miała szansę zobaczyć 15 spektakli z całego świata, w tym z Norwegii, Kanady czy Białorusi.

W Instytucie Teatralnym ogłoszono laureatów festiwalu. Jury przyznało dwa równorzędne miejsca drugie za „wyrażenie lalką teatru”. Marcinowi Bartnikowski i Marcinowi Bikowskiemu z Malabar Hotel (Polska) nagrodę przyznano za kreatywność w spektaklu „Głośniej!” „To spektakl o problemach z pamięcią, która rośnie i niezwykle nas obciąża” – mówi Marcin Bartnikowski. Zahra Sabri z  Yas-e-Tamam Theater Group (Iran) otrzymała nagrodę za reżyserię i scenografię spektaklu „Ziemia i Wszechświat”. „Spotykamy się z bardzo różnymi reakcjami na nasz spektakl. Publiczność wielokrotnie powtarza nam, że potrafimy dotrzeć do serca i duszy odbiorcy, że coś w nich zaczyna się ruszać. Myślę, ze jest coś co łączy wszystkich ludzi na świecie – może to Bóg, może to co czują” – mówiła Zahra Sabri w wywiadzie z Solidarniziranem.pl. Nagroda aktorska “za wyrażenie życia lalką” (6 tys. złotych) została przyznana Rafałowi Hajdukiewiczowi z Teatru Pleciuga za rolę Don Juana w spektaklu “Don Juan czyli…”. Nagrodą publiczności – czyli zaproszeniem do udziału w następnej edycji festiwalu – została uhonorowana Nicola Unger za spektakl “Upiorna opowieść” (Holandia).

Kontrowersje wzbudził spektakl „Panienka z Kostaryki” Divano Occidentale Orientale. Aktorzy, zamiast tradycyjnych lalek, wykorzystali przedmioty życia codziennego – żarówkę zawieszoną na sznurku, a nawet jajka ugotowane na twardo. Później na scenę wprowadzono żywego węża boa. Jury studenckie przyznało teatrowi nagrodę – “Stówa za pointę” – czyli symboliczne 100 euro – doceniając awangardowe podejście twórców.

W ramach festiwalu „Lalka Też Człowiek” można było również wziąć udział w warsztatach animacji lalek, pokazach filmowych oraz wystawach.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe był bezpłatny.

Festiwal „Lalka Też Człowiek” jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniżej pełna lista przyznanych nagród:

Nagrody – za “wyrażenie lalką teatru” (17 tys. złotych):

Zahra Sabri z Yas-e-Tamam Theater Group (Iran) za reżyserię i scenografię spektaklu “Ziemia i Wszechświat”

Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski z Teatru Malabar Hotel (Polska) – za kreatywność w spektaklu “Głośniej!”

Nagroda aktorska “za wyrażenie życia lalką” (6 tys. złotych):

Rafa Hajdukiewicz z Teatru Pleciuga (Polska) za rolę Don Juana w spektaklu “Don Juan czyli…”

Nagroda publiczności (zaproszenie do udziału w następnej edycji festiwalu):

Nicola Unger (Holandia), „Upiorna opowieść”

Dyplom Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA:

Zespół Scarlattine Teatro (Włochy) za innowacyjną technikę animacji w spektaklu “24583 trochę przerażające cudeńka”

Nagroda Cudnej Chwili przyznawana przez Unię Teatr Niemożliwy:

Marcin Bikowski z Malabar Hotel  (Polska)  w spektaklu „Głośniej!”

Nagroda “Stówa za pointę” przyznawana przez Jury studenckie:

Divano Occidentale Orientale (Kostaryka) – za śmiałą próbę teatru eksperymentalnego w obrębie teatru lalek w spektaklu “Panienka w Kostaryce”.

 

VII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka Też Człowiek”, 14-20 listopada, Warszawa.

www.lalkatezczlowiek.eu

www.facebookcom/lalkatezczlowiek