XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

Burmistrz Dzielnicy Ochota, Ośrodek Kultury Ochoty oraz Stowarzyszenie Scena 96 zapraszają na dwudziesty trzeci Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy. Festiwal odbędzie się w dniach 28 czerwca oraz 3-5 lipca.

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy jest wydarzeniem artystycznym o międzynarodowym zasięgu realizowanym w miejskiej przestrzeni publicznej Warszawy od 1993 roku. W 2015 roku odbędzie się XXIII edycja Festiwalu. Co roku gromadzi on artystów z Polski i ze świata oraz wierną publiczność. Prezentacje z dziedziny sztuk performatywnych, a w szczególności teatru tworzą wyrazisty i barwny kalejdoskop doświadczeń i przemyśleń artystycznych zaprezentowanych na otwartej scenie Warszawy, jej ulicach, placach, skwerach i w parkach.

Na pierwszy spektakl XXIII edycji Festiwalu Sztuki Ulicy organizatorzy zapraszają widzów na Plac Zamkowy, 28 czerwca, o godz. 17.00 spektakl Heart wash hiszpańskiej grupy tanecznej Compagnia Mar Gómez. Duża doza zabawnego tanecznego szaleństwa o miłości, o odpowiedzialności, o okolicznościach – a to wszystko opowiedziane tańcem, w teatrze bez słów w towarzystwie tak codziennej, a jakby niezauważalnej… pralki. Spektakl ten zagości na festiwalu dzięki współpracy z Panem Jerónimo Fuentes, Radcą Ambasady Hiszpanii ds. Kultury w Warszawie.

Od 3 do 5 lipca główną sceną festiwalu będą place i alejki Parku Szczęśliwickiego. Pojawi się tam stały uczestnik festiwalu, warszawski Teatr Akt ze spektaklem Poza czasem. Wspaniała scenografia, znakomite przygotowanie.

Nie można przegapić warsztatów sztuki cyrkowej. To okazja, aby spotkać się w gronie przyjaciół, znajomych i bliżej poznać tajniki żonglerki, żonglerki grupowej, diabolo. To wstęp do spotkania z artystami sztuki cyrkowej. W tym roku na festiwalu zagości czeska grupa V.O.S.A. Jej członkowie zaprezentują rzadką formę cyrku bez namiotu. Cyrku, który kojarzy się ze starą objazdową grupą kuglarzy, linoskoczków, wędrownych mistrzów ekwilibrystyki, którym towarzyszy muzyka wykonywana na żywo.

Podczas tej edycji nie zabraknie też tradycyjnego teatru ulicznego. Jego reprezentantem będzie wrocławski Teatr Formy ze spektaklem inspirowanym powieścią Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Realizacja przygotowana z wielkim rozmachem z myślą o otwartej przestrzeni.

Widzowie festiwalu będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch paradach. Pierwsza – Sen o nocy letniej w wykonaniu podlaskiego A3Teatr poprowadzi w świetle lampionów przez alejki Parku Szczęśliwickiego. Druga zaś parada – „Siedem ton czystego szczęścia” w wykonaniu dolnośląskiego teatru Klinika Lalek połączy dwa ochockie parki, Park Szczęśliwicki z Parkiem Zachodnim.

I właśnie tu, w Parku Zachodnim, na zakończenie festiwalu – 5 lipca o godzinie 22.00 – wystąpi belgijska grupa Tol ze spektaklem Pedaleando Hacia el Cielo. Pełne uroku przedstawienie, zaśpiewane, zatańczone i namalowane w otwartej przestrzeni, przypomni na koniec XXIII edycji Festiwalu Sztuka Ulicy, co jest istotą teatru plenerowego. To rozmach, szalejące konstrukcje, latające maszynerie, nieokiełznany duch – jednym słowem m a g i a.

Sztuka w przestrzeni publicznej ewoluuje, zmienia się, powstają nowe grupy i nowe spektakle dla nowego widza, dla którego pojęcie „dialog międzykulturowy” zawiera wiele rozmaitych znaczeń. Organizatorzy realizując kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy wypełniają ten dialog autorskim, różnorodnym programem odpowiadając tym samym na potrzeby warszawskiej publiczności.

PROGRAM

XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKA ULICY – WARSZAWA | 28 czerwca i 3-5 lipca 2015 r.

28.VI – niedziela | Plac Zamkowy

godz. 17.00 | „Heart wash” – Cia Mar Gómez (Hiszpania)

3.VII – piątek | Park Szczęśliwice

godz. 21.00 | „Poza czasem” – Teatr Akt (Polska)

4.VII – sobota | Park Szczęśliwice

godz. 13.00 – 16.00 | „Pokazy cyrkowe”

godz. 17.00 | „High Dreaming” – V.O.S.A. Theatre (Czechy)

godz. 19.00 | „Mistrz i Małgorzata” – Teatr Formy (Polska)

godz. 21.00 | „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc – Sen o nocy letniej” – A3 Teatr (Polska)

5.VII – niedziela | Park Szczęśliwice

godz. 13.00 – 16.00 | „Pokazy cyrkowe”

godz. 17.00 | „High Dreaming” – V.O.S.A. Theatre (Czechy)

godz. 20.30 | „Siedem ton czystego szczęścia” – Teatr Klinika Lalek (Polska) – parada z Parku Szczęśliwickiego do Parku Zachodniego

5.VII – niedziela | Park Zachodni

godz. 22.00 | „Pedaleando Hacia el Cielo” – Theater TOL (Belgia)

OTWARTE ORAZ MISTRZOWSKIE WARSZTATY SZTUKI CYRKOWEJ

4 i 5 VII – sobota i niedziela | Park Szczęśliwice
godz. 12.00 – 16.00 | żonglerka, diabolo, szczudła, rola – bola, slack line

Warsztaty i Otwarta scena

BIURO ORGANIZACYJNE XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy

Stowarzyszenie Scena 96, ul. Raszyńska 32/44, lok 140, Warszawa 02 – 026,

tel./fax.: (48 22) 668 67 08, www.sztukaulicy.pl

PlakatSU15 jpg