XXI OLSZTYŃSKIE SPOTKANIA TEATRALNE 2013

LOGO_NOWE

20.03. – 24 03. 2013

XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne 2013 – synkretyzm  sztuk

Po raz dwudziesty pierwszy mamy przyjemność zaprosić Państwa na Spotkania ze sztuką TEATRU. Tradycyjnie zobaczymy różne style i typy wyobraźni kreujące rzeczywistość współczesnego teatru. Bogaty repertuar festiwalowy adresowany jest do różnych pokoleń, różnych gustów i doświadczeń widzów. To przestrzeń odwiecznego dialogu aktorów z widzami, kreowania wymarzonej rzeczywistości, nieodłącznej potrzeby przeistaczania siebie i innych.

Ideą tegorocznego festiwalu jest prezentacja teatru opartego na solidności warsztatu i tekstu. Te z pozoru banalne kryteria wyznaczają etos teatru, który szanuje widza, traktując go jako współtwórcę spektaklu. Znakomita literatura i doskonałe rzemiosło aktorskie gwarantują błyskotliwy, komunikatywny i twórczy dialog artystów z widzami.

Nasze doświadczanie teatru rozpoczniemy od wernisażu wystawy Człowiek – Natura – Teatr , prezentującej dorobek plastyczny Leszka Mądzika w przestrzeni olsztyńskiego Starego Miasta. Zanikającą sztukę klasycznej pantomimy zobaczymy w inscenizacjach opartych na arcydziełach literackich: F. Kafki i F.G.Lorki, z legendą Wrocławskiego Teatru Pantominy, Ewą Czekalską w kreacji pobożnej i surowej Bernardy Alba. Oryginalne, poruszające sekwencje obrazów w klasycznej autorskiej stylistyce Leszka Mądzika, zobaczymy w spektaklu Przejście,  z muzyką Tomasza Stańki.  Arcydramat  Wesele Stanisława Wyspiańskiego,  z poczuciem humoru pokażą charyzmatyczni młodzi aktorzy z niezależnego teatru Malabar Hotel. W trudnej konwencji monodramu  zobaczymy Afrę Crudo, perfekcyjnie budującą portret kobiety w różnych etapach życia i Jacka Zawadzkiego w legendarnym spektaklu Moskwa–Pietuszki W. Jerofiejewa. W dramatach A. Czechowa i P. Turriniego podziwiać będziemy mistrzostwo sztuki aktorskiej Krystyny Jandy, Ireny Jun, Ignacego Gogolewskiego, Stanisława Brudnego, Jerzego Sthura. W  ogłoszonym przez Sejm RP roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima, zobaczymy brawurowo  zagraną przez aktorów gdyńskiej muzycznej sceny Tuwimowską satyrę na ułomności człowieka – Bal w operze,  z muzyką Leszka Możdżera , w  reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Festiwal tradycyjnie zwieńczy Gala Teatralna z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, podczas której rozstrzygnięty zostanie plebiscyt na najlepsze role aktorów Teatru Jaracza – Teatralna Kreacja Roku; wręczymy  także Srebrne Maski dla sponsorów Teatru. Podniosłym akcentem wieczoru będzie Jubileusz 80. urodzin  naszej wspaniałej, wybitnej  aktorki Hanny Wolickiej.

Festiwal to przestrzeń otwartej rozmowy, dlatego zapraszamy na spotkania z ludźmi teatru. W tym roku, po raz pierwszy na uniwersyteckich spotkaniach ze sztuką w Kortowie, rozmawiać o teatrze będzie Leszek Mądzik, a w CEiIK-u z widzami spotka się Jerzy Sthur.

Do zobaczenia!

Dyrektor Festiwalu

Andrzej Fabisiak

Więcej informacji na stronie