XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Pożytecznych w Łodzi

541635_10153174327798083_336014131900541224_n

FOLDER FESTIWALU

Dyskusje

Spotkanie z twórcami spektaklu “Wycinka” oraz panel dyskusyjny „Kondycja artysty”

8 marca o 12:00

Mała Scena, Teatr Powszechny w Łodzi 

Artysta zawsze tworzy w określonym kontekście, a na jego twórczość mają wpływ zewnętrzne bodźce. Nie tworzy w oderwaniu od rzeczywistości, a jego sztuka jest wypadkową zmieniającego się świata. Może – jak awangarda – walczyć o nowy, lepszy świat i kontestować rzeczywistość. Może również podporządkować się trendom, modzie, popularności. Uczestnicy panelu zastanowią się, kim jest współczesny artysta? Czy jest nonkonformistą, który reaguje na rzeczywistość, ale jej nie ulega? Czy może poszukuje uznania, sławy i pieniędzy?

Panel poprowadzi ceniony dziennikarz i publicysta, autor i prowadzący wielu programów radiowych i telewizyjnych, obecnie publicysta „Polityki”, Radia Tok FM i TVP Info Jacek Żakowski.

Panel dyskusyjny poprzedzi spotkanie z twórcami spektaklu “Wycinka”, który zaprezentowany zostanie podczas inauguracji Festiwalu.

 

Tadeusz Kantor. Zderzenie

22 marca o 12:00

Mała Scena, Teatr Powszechny w Łodzi 

Sesja i pokaz filmów („Uwaga… Malarstwo!”, „Somnambulicy”)

Głównym celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom Łodzi postaci artysty, którego stulecie urodzin obchodzone będzie 6 kwietnia 2015 r. Spuścizna Tadeusza Kantora, legendarnego reżysera Teatru Cricot 2, obejmuje również działalność plastyczną i edukacyjną. Tytułowe zderzenia dotyczą prezentacji jego twórczości na tle polskiej i światowej awangardy.

W sesji uczestniczyć będą: prof. Andrzej Turowski (Université de Bourgogne), dr hab. Karolina Prykowska-Michalak (Uniwersytet Łódzki), Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Jaromir Jedliński (historyk sztuki i kurator) oraz dr Dominika Łarionow (Uniwersytet Łódzki).

 

Wystawy

Konrad Swinarski. Kondycja artysty, którego nie ma

Foyer, Teatr Powszechny w Łodzi

Wernisaż: 14 marca o 18:30

Kuratorzy: Krzysztof Kelm, Magdalena Kulesza

Wystawa współorganizowana przez Instytut Teatrlny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatr Powszechny w Łodzi przedstawi sylwetkę i dorobek jednego z najbardziej oryginalnych i najwybitniejszych twórców w historii polskiego teatru. Zaprezentuje zachowane fragmenty filmowe z jego udziałem oraz fotografie wykonane podczas prób, fragmenty spektakli oraz opowieści o realizacji jednej ze sławniejszych inscenizacji „Dziadów”, które Swinarski zrealizował w 1973 r. w Teatrze Starym w Krakowie.

 

Tu urodził się film…

Galeria Opus Film

Wernisaż: 11 kwietnia o 16:00

Kurator: Mieczysław Kuźmicki

Wystawa w Galerii Opus mieszczącej się w budynku dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi koresponduje ze spektaklem „Wytwórnia piosenek”, który opowiada o narodzinach polskiej kinematografii w powojennej Łodzi. Na wystawie pokazane zostaną archiwalne fotografie, fragmenty materiałów filmowych, prezentacje multimedialne dokumentujące sylwetki twórców filmowych – m.in. Leonarda Buczkowskiego, Ludwika Starskiego, Danuty Szaflarskiej i Jerzego Duszyńskiego.