Wygrane marzenia (Kochanowo i okolice)

Wygrane marzenia (Kochanowo i okolice)

Niespełnione marzenia mogą przypominać o sobie przez długie lata, dlatego warto walczyć o ich realizację, by choć przez krótki moment zasmakować zwycięstwa. Właśnie taka refleksja towarzyszyła bohaterom Kochanowa i okolic.

Kochanowo i okolice to spektakl o muzyce, ale mało muzyczny (nad czym bardzo ubolewam). Czwórka przyjaciół od lat tworzy deathmetalowy zespół Exterminator. Mężczyźni marzyli o wielkiej karierze, ale życie napisało dla nich inny scenariusz. Jednak muzycy nie są z tych, co się poddają, więc łapią każdą okazję, by pokazać swoje możliwości. Ich determinacja powoduje, że los się do nich uśmiecha i daje możliwość zagrania supportu przed zespołem Kombi na dość osobliwej imprezie – dożynkach powiatowych. Przyjęcie propozycji niesie za sobą kolejne perypetie.

Wszystkie wydarzenia są komentowane przez jednego z muzyków – Marcysia, który opowiada publiczności o porażkach, jakie poniósł jego zespół i wielkim sukcesie, na który czekali od lat. Młodzi widzowie bawili się świetnie, wysłuchując opowieści głównego bohatera, który nie szczędził ostrych słów i młodzieżowego slangu.

Akcja spektaklu rozgrywa się w sali prób, gdzie przyjaciele spotykają się w każdy piątek,
aby przećwiczyć stare numery i pomyśleć o czymś nowym. Zespół zaczyna trasę koncertową po okolicznych miejscowościach w ramach letnich festynów, co budzi zainteresowanie mediów. A dokładnie starszej dziennikarki, która nie ma pojęcia o muzyce, jaką gra Exterminator. Dlatego jej recenzja nie jest przychylna, a wręcz zwraca uwagę na złe lokowanie pieniędzy przeznaczonych na kulturę. Czarny PR niepokoi wójta, który odwiedza muzyków i sugeruje repertuar na najbliższe koncerty, od których zależy przyznanie stypendium artystycznego. Marcyś i koledzy są zaniepokojeni równią pochyłą, na której znalazł się ich zespół, jednak zabrnęli już za daleko. Ostatecznie ich trudy zostają wynagrodzone i Exterminator dostaje kolejną szansę od losu. Kochanowo i okolice to lekka komedia dla młodego widza, który szuka w sztuce buntu i zrozumienia dla swojego pokolenia.

Natalia Popłonikowska, Teatralia Łódź
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 93/2014

Teatr Powszechny w Łodzi
Kochanowo i okolice 
Przemysław Jurek
Reżyseria: Aldona Figura
Scenografia: Jan Kozikowski
Muzyka i konsultacja muzyczna: Krystian Kozerawski i Remigiusz Mielczarek
obsada: Mariusz Witkowski, Michał Maliszewski, Artur Zawadzki, Tomasz Piątkowski, Karolina Łukaszewicz, Barbara Szcześniak, Piotr Lauks
fot. Bartłomiej Sowa