Wybieg w teatrze (Interdyscyplinarny pokaz mody)

Wybieg w teatrze (Interdyscyplinarny pokaz mody)

Zorganizowanie w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych pokazu mody jest precedensem i jednocześnie jednym z najciekawszych punktów tegorocznego programu. Prezentacjom modowych kolekcji nie sposób odmówić teatralności, a umieszczenie ich w centrum teatralnej przestrzeni dodatkowo podkreśla ich aspekt widowiskowy.

Na potrzeby wydarzenia sala teatralna przy Paulińskiej została zaaranżowana tak, że między rzędami zajmowanymi przez widzów umieszczono krótki wybieg po którym przechodziły modelki. Pokaz dziewięciu młodych projektantek był uzupełniany projekcjami wideo autorstwa Alana Kępskiego i graną na żywo przez Tomasza Wyszomirskiego muzyką elektroniczną. Każda z prezentowanych kolekcji obejmowała pięć outfitów o wyrazistym i spójnym charakterze. Wśród swoich inspiracji młode projektantki wymieniały między innymi londyńskich punków z przełomu lat 70. i 80. oraz najnowsze technologie. Najbardziej interesujące i radykalnie różniące się między sobą kolekcje zaprezentowały Paula Fiuk i Marta Mosler-Kalisz. Fiuk zaproponowała widowiskowe,  interesujące i nowoczesne w formie odważne kreacje. Ubrania drugiej z projektantek to uszyte z miękkich materiałów, perfekcyjnie wykończone kobiece fasony. W trakcie pokazu Marty Mosler-Kalisz na widowni dało się usłyszeć głosy, że to właśnie są ubrania które da i chce się nosić.

Odbiór publiczności festiwalowej wydawał się świetnie odpowiadać koncepcji kuratora, Kajetana von Kazanowskiego, który w swoim projekcie modę umieścił na równi z projekcjami wideo i muzyką. Intensywny elektroniczny beat idealnie dopasował się do transowego nastroju projekcji filmów o silnie oddziałującej warstwie estetycznej i emocjonalnej. Z pewnością korzystne dla wydarzenia byłoby umieszczenie go w nieco większej przestrzeni, z jednej strony ze względu na możliwość zbudowania dłuższego wybiegu a z drugiej na dużą frekwencję jaką cieszyło się wydarzenie. Moda zaczyna być obiektem zainteresowania coraz większej rzeszy zwłaszcza młodych ludzi i trzeba przyznać, że selekcjonerzy festiwalu świetnie ten nurt wyczuli. Pierwszy prezentowany w ramach Reminiscencji pokaz mody można uznać za eksperymentalny, ale z całą pewnością interesująco rokujący na przyszłość.

Zuzanna Berendt, Teatralia Kraków
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 148/2015

 

Interdyscyplinarny pokaz mody

kurator projektu: Kajetan von Kazanowski

projektanci: Elenia Ciuprina, Klaudia Filipiak, Agnieszka Unzeitig, Karolina Kosidło, Katarzyna Serafin, Lidia Sajdak (a.k.a. liil), Marta Mosler-Kalisz, Paulina Stefania Bździkot, Marta Lenkiewicz (Mart LenOn), Paula Fiuk, Joanna Organiściak-Płachta

wizualizacje: Alan Kępski

muzyka: Tomasz Wyszomirski

fot. materiały prasowe

 

Zuzanna Berendt – od trzech lat studentka teatrologii UJ, od dwóch związana z krakowską redakcją Teatraliów. Ceni sobie nadarzającą się rzadko możliwość czytania książek, które nie mają związku z teatrem.