WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA (WROSTJA)

WROCŁAWSKIE SPOTKANIA
TEATRÓW JEDNEGO AKTORA (WROSTJA)

20-23 października 2012
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im L. Solskiego w Krakowie
Filia we Wrocławiu, ul. Braniborska 59

 
WROSTJA, najstarszy na świecie festiwal monodramu, odbędzie się w tym roku w budynku wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w  Krakowie przy ul. Braniborskiej 59.

W końcu, po wielu latach „wędrówki” m. in. po scenach Wrocławskiego Teatru Lalek, Teatru Polskiego, Capitolu czy Instytutu Grotowskiego, Spotkania będą miały swoje stałe miejsce. Budynek PWST będzie teraz „Domem” tej najintymniejszej sztuki. Organizatorzy liczą na to, że aktorzy spotkają się tu ze studentami i profesorami prezentując Teatr Jednego Aktora i dyskutując o nim.

W programie tegorocznych Spotkań, które po jubileuszu 45-lecia powróciły do terminu październikowego, m.in. – po raz czterdziesty pierwszy – Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora. OFTJA ma charakter konkursu ocenianego przez wymagające jury i jest okazją do konfrontacji monodramów zrealizowanych w Polsce. Tym razem  w programie reprezentanci m.in. warszawskich teatrów – Teatru Polonia, Teatru Kwadrat, Teatru Żydowskiego czy krakowskiego – Teatru Starego… Podczas całego weekendu (20-21.10.) publiczność będzie miała okazję zobaczyć 10 spektakli zaproszonych przez Radę Artystyczną 41.OFTJA oraz dwa spektakle towarzyszące. Łącznie podczas WROSTJA  zostanie zaprezentowanych 16 spektakli.

W części międzynarodowej zobaczymy artystów z Białorusi, Indii, Japonii i Ukrainy. W ostatnim dniu WROSTJA, po sesji poświęconej prof. Stanisławowi Stapfowi, współzałożycielowi wrocławskiej Szkoły Teatralnej i długoletniemu dyrektorowi Wrocławskiego Teatru Lalek, studenci zagrają swoje etiudy. W dwóch blokach zaprezentuje się wydział aktorski i lalkarski.

Organizatorzy, którymi są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im L. Solskiego w Krakowie. Filia we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru przygotowali niespodziankę w postaci bezpłatnego wstępu na wszystkie wydarzenia festiwalowe.

Mieszkańcy Dolnego Śląska w ramach 13. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku, która towarzyszy WROSTJA od 2000 roku, będą mogli obejrzeć monodramy w październiku i listopadzie w 12 miastach regionu: Bolesławiec, Legnica, Szczawno Zdrój, Zgorzelec, Wałbrzych, Boguszów Gorce, Chojnów, Duszniki Zdrój, Głogów, Jawor, Strzelin, Ziębice.

Patronat honorowy nad Spotkaniami:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Prezydent Wrocławia

Więcej na okis.pl i wrostja.art.pl