Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora: Wrocław, 18-21 X

baner WROSTJA 2013

W dniach 18 – 21 października 2013 we Wrocławiu odbędą się  47. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Od piątku do poniedziałku będziemy świadkami corocznego święta monodramu, które  ma już swoje stałe miejsce w budynku wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie przy  ul. Braniborskiej 59. W tym roku w programie WROSTJA: pokazy premierowe wrocławskich aktorów, mistrzowskie pokazy Andrzeja Seweryna i Olgierda Łukaszewicza, część konkursowa czyli 42. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora (OFTJA) oraz dzień PWST, podczas którego odbędą się pokazy studenckich etiud, spektakli oraz sesja i promocje publikacji. Wyraźnymi akcentami tegorocznej edycji festiwalu będą Wrocławskie Monodramy i Szekspir.

 

Spotkania rozpoczną się pokazem premierowych spektakli: Bogusława Kierca, który stworzył nowy autorski monodram „Manatki” oraz Anny Skubik w lalkowym „Takaja” będącym współczesnym portretem trzech kobiet w różnym wieku, zmagających się ze swoją dojrzałością, seksualnością i samotnością, stworzonym za pomocą języka plastyki, rzeźby i tańca. W programie Festiwalu również spektakle Krystyny Krotowskiej „No właśnie co” i Zdzisława Kuźniara „Ja, Feuerbach” (20.10.), które łączy nie tylko, że ich wykonawcy to niezwykłe artystyczne osobowości, ale także fakt, że oba powstały w Instytucie Jerzego Grotowskiego.

Swoją obecność w tym roku potwierdzili Andrzej Seweryn ze spektaklem „Szekspir Forever”, który pokazuje nie tylko kunszt Szekspira w niezwykłej kondensacji, lecz także ujawnia siłę aktorskiego talentu (19.10) oraz  Olgierd Łukaszewicz z monodramem „A kaz tyz ta Polska, a kaz ta” wg fragmentów dramatów Wyspiańskiego (18.10). Podczas pokazów mistrzowskich będzie okazja do oceny profesjonalizmu tych aktorów.

Jak co roku podczas WROSTJA w programie Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora, który ma charakter konkursu i odbywa się pod czujnym okiem wymagającego jury. Podczas całego weekendu (19-20.10.) publiczność będzie miała okazję zobaczyć 9 spektakli zaproszonych przez Radę Artystyczną 42. OFTJA oraz trzy spektakle towarzyszące laureatek festiwali: „Sam na Scenie w Słupsku” oraz wrocławskiego „Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich”.

Kolejnym punktem programu Spotkań jest Dzień PWST Filia we Wrocławiu, w ramach którego odbędą się pokazy etiud (wydział aktorski i lalkarski) i spektakli studentów PWST, sesja pt. „Moja praca nad monodramami” z udziałem 11 wrocławskich aktorów zajmujących się teatrem jednego aktora oraz promocja publikacji Andrzej Żurowski „Scenariusze Szekspirowskie” (z serii „Czarna Książeczka z Hamletem”) oraz „Szekspiromania. Księga dedykowana pamięci  Andrzeja Żurowskiego” pod redakcją Anny Cetery. Podczas dnia PWST zobaczyć będzie można również  monodram „Shylock” w wykonaniu Piotra Kondrata, artysty związanego z Wrocławiem. Autorem scenariusza spektaklu jest właśnie Andrzej Żurowski.

W ramach Spotkań we Wrocławiu, łącznie zostaną zaprezentowane 22 spektakle oraz 6 etiud.

WROSTJA zakończy koncert w wykonaniu Marjorie Hayes – amerykańskiej aktorki i reżyserki związanej z Wrocławiem, która wystąpi na deskach sceny PWST z światową premierą projektu pt. „Finding home/ Odnaleziony dom” specjalnie przygotowanego na WROSTJA, oddając tym samym ukłon w stronę mieszkańców miasta, które przez lata gościło ją już kilkukrotnie min. w Teatrze Laboratorium (1974), Wrocławskim Teatrze Współczesnym (2005) oraz Teatrze Ad Spectatores (2007). Za pomocą dźwięków eklektycznej mieszanki muzyki świata (piosenki: the Beach Boys, Jacques Brel, Stephen Sondheim, Astor Piazzolla czy Leonard Cohen) Hayes  opowie o swojej „odysei” z Los Angeles do Wrocławia.

Organizatorzy WROSTJA, którymi są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie. Filia we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zagwarantowali bezpłatny wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe.

Mieszkańcy Dolnego Śląska w ramach 14. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku, która towarzyszy WROSTJA od 2000 roku, będą mogli obejrzeć monodramy w październiku i listopadzie w 13 miastach regionu:  Bolesławcu (19-21.10.), Dzierżoniowie (10.10), Głogowie (19.10), Górze (11.10), Jaworze (18.10), Jeleniej Górze (16.10), Legnicy (14.11), Oleśnicy (16 i 22.10.), Oławie (17.10), Świdnicy (21.10), Wałbrzychu (26.11.), Wojcieszowie (12.10) i Zgorzelcu (27.11). W miastach Dolnego Śląska wystąpi łącznie 8 aktorów z 19 spektaklami.

Spotkania odbywają się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta  Wrocławia.

www.wrostja.pl