Werdykt jury X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego

Jury jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego – Radom 2012 w składzie:

1. Jacek Wakar – przewodniczący

2. Bożena Sawicka

3. László Bérczes

4. László Bocsárdi

5. Jarosław Fedoryszyn

oraz Anna Kulpa – sekretarz

po obejrzeniu w dniach 20-26 października 2012 r. dziesięciu spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

  • GRAND PRIX – Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia w formie rzeźby dłuta prof. Krzysztofa Nitscha dla Teatru IMKA za spektakl „Dzienniki” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.
  • Nagrodę reżyserską w wysokości 3000 zł dla Mikołaja Grabowskiego za reżyserię dwóch spektakli – „Dzienniki” w Teatrze IMKA w Warszawie oraz „Wspomnienia polskie” w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu.
  • Równorzędne pierwsze nagrody aktorskie w wysokości po 3000 zł dla: Vincenta Aubert za rolę Witolda Gombrowicza w spektaklu „Czekając na Nobla” w reżyserii Ewy Kraski, zrealizowanym przez Compagnie ITEK w Reims oraz Wojciecha Malajkata za rolę Sędziego Śledczego H. w spektaklu „Zbrodnia z premedytacją“ w reżyserii Izabelli Cywińskiej, zrealizowanym w Teatrze Polonia w Warszawie.
  • Nagrody w wysokości po 2000 zł dla: Janusza Łagodzińskiego za rolę w spektaklu „Wspomnienia polskie“ w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu oraz Tatiany Nersisian za oprawę plastyczną przedstawienia „Ślub” w reżyserii Aleksandra Januszkiewicza w Białoruskim Państwowym Teatrze Lalek w Mińsku.
  • Nagrodę zespołową w wysokości 4500 zł dla reżysera Christopha Bochdansky’ego oraz twórców spektaklu „Marsz, marsz Gombrow… ski”, zrealizowanego w Białostockim Teatrze Lalek.
  • Wyróżnienia w wysokości po 1000 zł dla: Ewy Kraski za reżyserię spektaklu „Czekając na Nobla” i Karoliny Łękawy za rolę w spektaklu „Wspomnienia polskie”.

Decyzja jury jest ostateczna.

Radom, 26 października 2012.