Boscy laureaci! Krzysztof Warlikowski triumfuje na Boskiej Komedii

Boscy laureaci! Krzysztof Warlikowski triumfuje na Boskiej Komedii

13 grudnia 2012 odbyło się uroczyste zakończenie 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Jury w składzie: Max Philip Aschenbrenner (dyrektor artystyczny Südpol Lucerna), Dario Loperfido (dyrektor artystyczny festiwalu FIBA – Festival Internacional de Buenos Aires) oraz So Kwok Wan (wicedyrektor programowy festiwalu Hong Kong Arts Festival) przyznali w tym roku aż 9 nagród.

Krakowska Nagroda Teatralna – statuetka Boskiego Komedianta – oraz nagrody finansowe trafiły do:

 • Krzysztofa Warlikowskiego (Opowieści afrykańskie według Szekspira) za Przedstawienie – nagroda dla producenta (Nowy Teatr w Warszawie) – 50 000 PLN
  (nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego)
 • Krystiana Lupy (Poczekalnia.0) za Reżyserię – 10 000 PLN
 • Haliny Rasiakówny (Poczekalnia.0) za Pierwszoplanową Rolę Kobiecą – 10 000 PLN
 • Michała Czachora (Burza) za Pierwszoplanową Rolę Męską – 10 000 PLN
 • Jacka Grudnia (Korzeniec) za Muzykę Oryginalną – 10 000 PLN
 • Edyty Ostojak (Korzeniec) za Drugoplanową Rolę Kobiecą – 5 000 PLN
 • Andrzeja Kłaka (O dobru) za Drugoplanową Rolę Męską – 5 000 PLN
 • Krzysztofa Garbaczewskiego (Iwona, księżniczka Burgunda) – jurorzy połączyli nagrodę za Scenografię i Opracowanie Wizualne Przedstawienia – 2 x 10 000 PLN
  (nagrody ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego)

Podczas 9 festiwalowych dni w 3 sekcjach – INFERNO, PARADISO i PURGATORIO – pokazanych zostało łącznie 27 spektakli.

Największym zainteresowaniem cieszyły się w tym roku przedstawienia Burza, Królowa Śniegu, Poczekalnia.0, oraz Opowieści afrykańskie według Szekspira. Pomiędzy spektaklami widzowie mogli spotkać się z twórcami podczas Scen Dantejskich. Twórcy zdradzali kulisy powstawania konkursowych spektakli, ale mówili też o tym, jak wymagająca jest krakowska publiczność. Gościem specjalnym jednego ze spotkań był Aldo Vargas-Tetmajer, który wziął udział w dyskusji Nareszcie Koniec. Przed nami Nowy Świat! – Wokół apokaliptycznej przepowiedni Majów.

W sekcji INFERNO nie zabrakło zeszłorocznych laureatów – Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, którzy w tym roku przyjechali z przedstawieniem O dobru. Na festiwal powrócił też zwycięzca trzeciej edycji – Krzysztof Garbaczewski ze spektaklem Iwona, księżniczka Burgunda.

W ramach PURGATORIO zaprezentowany został cykl NIEDOWIARA, podejmujący temat duchowości w teatrze. W sekcji PARADISO zaprezentowali się natomiast młodzi, nieodkryci jeszcze twórcy jak: Ewelina Marciniak, Bartosz Frąckowiak czy Szymon Kaczmarek.

Dzięki niezwykle różnorodnemu programowi, Boska Komedia utwierdziła swą mocną pozycję na krajowej, i światowej mapie wydarzeń teatralnych. Obok spektakli opartych na klasycznych tekstach, pojawiły się także sięgające po współczesnych autorów – niejednokrotnie kontrowersyjne, balansujące na pograniczu różnych form. Ciekawostką niewątpliwie była Materia Prima – projekt hiszpańskiego zespołu La Tristura.

Spektakle Boskiej Komedii rokrocznie gromadzą olbrzymią publiczność. Ta edycja okazała się jednak prawdziwym sukcesem frekwencyjnym. Bilety rozeszły się w błyskawicznym tempie, co nie zniechęciło miłośników teatru do ustawiania się w kolejce przed kasą w Centrum Festiwalowym i przed seansami, licząc na wolne miejsca…

Idealną okazją do wymiany uwag na temat obejrzanych przedstawień były wieczory w klubie festiwalowym, który w tym roku każdego boskiego dnia przemieszczał się po najmodniejszych klubach Krakowa. Każdemu z dziewięciu festiwalowych wieczorów patronowała jedna z dziewięciu greckich muz. Finał festiwalu odbył się w Cafe Bunkier.

Zapraszamy za rok.

Informacje: www.boskakomedia.pl