Uliczny teatr tańca w Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury

Już 21 października będzie można zobaczyć ponownie spektakl „Everybodyskin”, który powstał we współpracy polsko-hiszpańskiej i był prezentowany dotąd tylko podczas Festiwalu ULICA25 w Krakowie. Tym razem zobaczymy go w wykonaniu tancerek Teatru Tańca DF podczas 21.Krakowskich Spotkań BaletOFFowych.

Z inicjatywy dwóch tancerek pochodzących z Polski oraz z Hiszpanii, aktywnych na polu kultury i sztuki tanecznej powstało performatywne przedsięwzięcie o międzykulturowym charakterze. Barbara Wysoczańska z krakowskiego Teatru Tańca DF oraz Margherita Berghamo Meneghini  – współzałożycielka hiszpańskiej grupy Les filles Föllen zrealizowały projekt „Everybodyskin” zainspirowany teatrem ulicznym oraz tańcem współczesnym.

Głównym celem współpracy była wymiana doświadczeń artystycznych, a w szczególności –tanecznych pomiędzy krajami pochodzenia uczestniczek wydarzenia oraz ukazanie tańca jako uniwersalnego medium przekazu międzykulturowego.

Przygotowywałyśmy spektakl z myślą o Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, podczas którego został zaprezentowany aż cztery razy w przestrzeni Małego Rynku.. – mówi Barbara Wysoczańska, współtwórczyni i koordynatorka projektu  – Chciałabym pozostać przy prezentacjach ulicznych, ale jestem też otwarta na inne ciekawe przestrzenie.  Dlatego skorzystałam z zaproszenia 21.Krakowskich Spotkań Baletoffowych i zaprezentuję wersję polską spektaklu w przestrzeni Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. – dodaje.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WYDARZENIA

Teatr Tańca DF – everybodyskin
Reżyseria i choreografia: Barbara Wysoczańska
Współpraca choreograficzna: Magdalena Śmigasiewicz
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka, wykonanie: Pracownia Ślusarska Robert Calikowski
Kostiumy: Karolina Mika
Muzyka – kompozycja i realizacja nagrań: Tomek Grochot
Projekcje video: Intermedioland – Łukasz Furman, Noart, Kuba Garścia
Oprawa graficzna: Magdalena Konik
Współpraca artystyczna: Katarzyna Skawińska, Alicja Paleta
Tańczą: Anna Majerczyk, Małgorzata Ogórek, Magdalena Śmigasiewicz, Barbara Wysoczańska

Wydarzenie: „Everybodyskin” w ramach 21. Krakowskich Spotkań Baletoffowych

Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury (Galeria), al. Jana Pawła II 232

Termin: 21 października 2012, godz. 20.00

EVERYBODYSKIN
Skóra – największy organ ludzkiego ciała; zdjęta i rozłożona zajęłaby powierzchnię niemal dwóch metrów kwadratowych; waży od dziesięciu do piętnastu kilogramów.
Determinuje życie jednostki od dnia narodzin. Ta determinacja bardzo często powoduje chęć zmiany własnej skóry pozostającą w sprzeczności z osobistymi przekonaniami i pragnieniami lub wręcz odwrotnie – rodzi potrzebę gloryfikacji w przypadku pełnej akceptacji jej wyglądu.  Zdarza się, że skóra kogoś innego wydaje się być o wiele lepszą powłoką cielesną od tej posiadanej. Wówczas próbuje być odrzucana niczym ramy ustanowionego systemu. Prowadzi to do poczucia wyobcowania i braku zrozumienia u innych.
Mechanizmy te przywodzą na myśl zagadnienia terytorialne. Człowiek zaczyna żyć w granicach skóry wraz z dniem narodzin,  tak jak zaczyna żyć w granicach kraju lub kręgu kulturowego, w którym się rodzi. Procesy: asymilacji bądź odrzucenia – są następstwem przekonań, kwestii podejmowanych decyzji i osobistych wyborów.
Taka sama, a jednak różna, łącząca ludzi w podobnych doświadczeniach, ale w każdym przypadku dostarczająca indywidualnych odczuć, umożliwiająca kontakt z otoczeniem, ale niejednokrotnie utrudniająca wyrażenie przeświadczeń, obnażająca nasze wnętrze, ale i często będąca doskonałym kamuflażem – skóra nas wszystkich i każdego z osobna.

Teatr Tańca DF

Teatr Tańca DF działa w Krakowie od ponad dwudziestu lat. Jest to jeden z najstarszych teatrów tańca w Polsce. Prowadzony jest przez Katarzynę Skawińską, cenionego choreografa, wykładowcę tańca współczesnego, kompozycji tanecznej i autorkę wielu innowacyjnych projektów tanecznych. Swoimi choreografiami oraz programem edukacyjnym Teatr bardzo aktywnie promuje sztukę tańca w różnych kręgach odbiorców. Zespół swoją aktywnością pozyskał ogromne grono zwolenników. Angażuje się w organizację imprez m.in.: teatralnych, fotograficznych, filmowych. Teatr kieruje ofertę również do najmłodszych odbiorców. Jest sprawdzoną marką taneczną, źródłem wiedzy, umiejętności i pozytywnych emocji. Od 2008 roku Teatr działa pod patronatem Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Barbara Wysoczańska (Kraków, 29.03.1984) – tancerka i menadżer kultury. Związana z Teatrem Tańca DF od 2003 roku. Brała udział w spektaklach: “Osotanie”, “Orawa”, “Dawno dawno temu …”, “Pod złamanym skrzydłem”, “Ogród”, “Luminesmachia”, “Urodziny”, „Lulilulilajka”. Współpracuje również jako aktorka z Teatrem KTO od 2008 roku, biorąc udział w spektaklach ulicznych (“Quixotage”, “Ślepcy”) prezentowanych na licznych festiwalach teatralnych w Polsce i na świecie. Rozwija swoje umiejętności taneczne, uczestnicząc w krajowych i międzynarodowych warsztatach tanecznych. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Teatr Tańca DF oraz koordynatorem projektów artystycznych Teatru. Prowadząc firmę świadczącą usługi eventowe oraz marketingowe, ma okazję brać udział w wielu ciekawych działaniach o charakterze kulturalnym.

 

KONTAKT:
Barbara Wysoczańska

+48607502700
promocja@teatrtancadf.pl