Tymoteusz Rymcimcim dla najmłodszych (Tymoteusz i Psiuńcio)

Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie w 2012 roku powołał do życia „Baby scenę”, w ramach której przygotowywane są spektakle dla najmłodszych dzieci. Dzięki temu mali widzowie oswajają się z przestrzenią teatru, aktorami oraz dekoracjami będącymi dosłownie na wyciągnięcie ich ręki.

Trzeci spektakl „Baby sceny”, prezentujący klasyczny już tekst Jana Wilkowskiego Tymoteusz i Psiuńcio, jest przeznaczony dla dzieci w wieku od pół roku do pięciu lat. Przestrzeń otaczająca widzów została tak zaaranżowana, aby wszechobecne miękkie elementy przypominały pokój małego brzdąca, rozbudzając zarazem ciekawość i wyobraźnię przebywających na scenie dzieci. W tym teatralnym „pokoju”, w którym część dekoracji utrzymana jest w pastelowych kolorach, intensywniejsze barwy pojawiają się w kostiumach aktorów oraz u animowanych przez nich pluszowych lalek. Wizualne dopracowanie przedstawienia sprawiło, że przebywające w przestrzeni spektaklu dzieci mogły czuć się nieskrępowane.

Aktorzy rozpoczynają i kończą przedstawienie działaniami oswajającymi maluchy z figurami geometrycznymi. Trzy postacie reprezentujące koło, trójkąt i kwadrat pokazują dzieciom świat bohaterów zbudowany z klocków o wymienionych kształtach. W trakcie właściwej części spektaklu, czyli prezentacji tekstu Wilkowskiego, widzowie śledzą przygody małego Tymoteusza, jego Taty oraz psa przybłędy, który odzyskuje skradzione przez lisicę rzeczy misiów. Najważniejszym problemem podejmowanym przez twórców przedstawienia jest kwestia przyjaźni między małym bohaterem a zwierzęciem. Zaprezentowana historia w prosty lecz niebanalny sposób uczy maluchy szacunku dla czworonożnych podopiecznych. Temat jest kontynuowany również po spektaklu, w czasie spotkań z wolontariuszami Stowarzyszenia Pomocy Rottweilerom, którzy uświadamiają dzieciom, jak należy zachowywać się względem psów oraz w jaki sposób postępować w razie ataku czworonoga.

„Baby scena” bawi i uczy, a najlepszą rekomendacją dla niej jest zainteresowanie małych widzów, którzy bacznie obserwowali poczynania Tymoteusza i Psiuńcia. I chociaż dzieci były jeszcze onieśmielone zaistniałą sytuacją, to jednak jestem przekonana, że wraz z kolejnymi spektaklami będą one coraz aktywniej uczestniczyć w przedstawieniach i z większą ochotą włączać się w zaproponowane przez aktorów działania.

Magdalena Czerny, Teatralia Śląsk
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 62/2013

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie

Jan Wilkowski

Tymoteusz i Psiuńcio

reżyseria: Adam E. Kwapisz, Witold Hejnowicz

scenografia: Lucyna Szymańska, Daniel Szymański, muzyka: Michał Kowalczyk

obsada: Joanna Rząp, Adam E. Kwapisz, Jacek Mikołajczyk

premiera: 10 maja 2013

fot. Marek Wesołowski

Magdalena Czernyabsolwentka kulturoznawstwa o specjalizacji teatrologicznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach ukończyła kierunek Menedżer kultury. Debiutowała w Forum Młodych Krytyków. Z „Teatraliami” współpracuje od początku istnienia magazynu. Pracowała w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum.