Ten obcy

W ramach przeglądu teatru dla dzieci i młodzieży Co nowego? organizowanego przez Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, zaprezentowano gościnny spektakl teatru Deutsches SchauSpielHaus z Hamburga – Über die grenze ist es nur ein schritt (w tłumaczeniu na język polski – Przez granicę już tylko jeden krok). Został on oparty na tekście niemieckiego dramaturga i pedagoga teatru, Michaela Műllera.

Historia przedstawiona na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wydaje się dość egzotyczna z punktu widzenia Polaka – pochodzący z Ghany Dede wraz z matką i siostrą Benedictą przenosi się do Niemiec. Główny bohater (w tej roli Aljoscha Zinflou) opowiada o życiu imigranta w sposób bardzo ekspresyjny, momentami wręcz przerysowany. Dede jest dumny ze swojej tożsamości, pomimo, że jego rodzinę często źle się traktuje ze względu na pochodzenie. Wraz z niemiecką przyjaciółką Melle (Karolina Fijas) dzielą się problemami i często odtwarzają niejasne dla nich zachowania dorosłych. Naśladują swoich rodziców, jakby w ten sposób chcieli zrozumieć ich postępowanie. Wydaje się, że bohaterowie pochodzą z zupełnie różnych środowisk, jednak śmierć ojca Dede w przeciążonej łodzi przemierzającej Morze Śródziemne dowodzi, że w najważniejszych sprawach mają zaskakująco dużo wspólnego.

Spektakl nieco nużył, ale tylko do momentu, gdy pojawia się Karolina Fijas. Aktorka wniosła ze sobą większy wachlarz emocji – potwierdza to scena rozmowy telefonicznej matki Dede z ojcem (znów wcielili się w nich młodzi bohaterowie), który pozostał w Afryce i miał później dołączyć do reszty rodziny. Był to punkt kulminacyjny spektaklu i właściwie jedyny moment wyraźnego skupienia uwagi, a wykorzystanie przestrzeni widowni teatru do zaznaczenia odległości geograficznej między rozmówcami wypadło naprawdę wiarygodnie.

Scenografia złożona z kilku krzeseł, szkolnej ławki i miniatury flagi Ghany (przez chwilę wyświetlano z rzutnika mapę Afryki) miała zapewne zasugerować dydaktyczny charakter przedstawienia – notabene, w Niemczech grane jest ono właśnie w szkołach. Widzowie, niezależnie od wieku i doświadczeń życiowych, podejrzewam, że nie wynieśli z niego żadnych nowych prawd życiowych, chyba nie taki był zamysł spektaklu. Ważna jest po prostu (albo aż) wrażliwość.

Agnieszka Domańska, Teatralia Trójmiasto
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 121/2015 

Przegląd teatru dla dzieci i młodzieży Co nowego?, Gdańsk, 10-16 grudnia 2014

Deutsches SchauSpielHaus w Hamburgu

Über die grenze ist es nur ein schritt (Przez granicę już tylko jeden krok)

reżyseria: Michael Műller

obsada: Karolina Fijas, Aljoscha Zinflou