Teatr zszedł na seriale (Jeżyce Story)

Jeżyce Story  to jedna z najsłabszych pozycji prezentowanych podczas tegorocznego Kontrapunktu. Spektakl o bardzo płaskiej, jednostajnej dramaturgii. Nudny i nużący. Autentyczne opowieści mieszkańców Jeżyc zostają przeniesione na scenę. I może sam pomysł jest ciekawy, ale nie jego realizacja.

Twórcy, Marcin Wierzchowski i Roman Pawłowski, nazwali swoje przedsięwzięcie pierwszym dokumentalnym serialem teatralnym. Aktorzy kolejno pojawiają się na scenie, prowadząc monologi dotyczące osobistych historii, wcielają się w zwykłych ludzi żyjących w dzielnicy Poznania. Pomimo  że prezentowane teksty były zbiorem prawdziwych opowieści, włożone w usta aktorów stały się nieautentyczne, mało poruszające, wyrugowane z prawdy. I nie chodzi tu o aktorstwo, tylko o sposób przeniesienia ich na scenę. Słuchając aktorów bardzo często miałam poczucie, że w gruncie rzeczy są to historie dla nich obce, że jedynie je relacjonują. Może zebrane teksty zostały zaprezentowane jeden do jednego, ale umieszczone na scenie są sztuczne, odbiera się im ich naturalne środowisko i stają się czymś pretensjonalnym.

Jeżyce story udają realność, a nie oddają głos mieszkańcom. Powiedziałabym, że im go zabierają, wykorzystują i brutalnie zniekształcają poprzez formę teatralną. Faktycznie stają się serialem. Jednak czy za mało mamy seriali, aby przenosić tę formę do teatru? Dodam, że spektakl Wierzchowskiego to tylko odcinek serialu, na dodatek nie pierwszy, a trzeci zatytułowany Gracze. Dwa poprzednie to Buntownicy i Lokatorzy.

Moim zdaniem teatr nie powinien być miejscem łatwych rozwiązań.  Powinien trafiać do jak najszerszej liczby odbiorców, jednak jest to sfera poszukiwań artystycznych, a nie wytwórnia komercyjnych produktów. Bardzo nie podoba mi się polityka tego projektu i może ocena moja jest zbyt ostra, a w gruncie rzeczy to są poszukiwania twórców. W mojej osobistej i kategorycznej opinii: nie tędy droga.

Kinga Binkowska, Teatralia Szczecin
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 97/2014

XLIX Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2014
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Jeżyce Story: Gracze

reżyseria: Marcin Wierzchowski
dramaturgia: Roman Pawłowski
scenografia i kostiumy: Matylda Kotlińska
muzyka: Michał „Litwa” Litwiniec
animacje: Daria Kopiec
występują: Dorota Abbe, Paweł Binkowski, Sebastian Grek, Paweł Hadyński, Andrzej Lajborek, Mariusz Puchalski
premiera: 27 kwietnia 2013
fot. Bartłomiej Sowa