Teatr trochę inaczej (Pyza na polskich dróżkach)

Teatr trochę inaczej (Pyza na polskich dróżkach)

Pyza na polskich dróżkach w reżyserii Daniela Arbaczewskiego to propozycja Teatru Andersena dla najmłodszych widzów. Radosna Pyza wprowadza dzieci w bajkową krainę, pozwalając im poznać jej najciekawsze zakątki.

Spektakl toczy się według określonego schematu. Podzielony jest na przystanki, z których każdy to możliwość poznania nowego zwierzątka i zaśpiewania odpowiadającej tematyce piosenki, wybranej spośród tych najbardziej znanych i lubianych przez dzieci – przy czym dominują ludowe przeboje w świetnej aranżacji. Poza piosenkami podczas wędrówki z kluseczką Pyzą towarzyszą nam krótkie wierszyki i rymowanki oraz proste sekwencje do powtarzania.

Niekwestionowaną zaletą sztuki jest jej niecodzienna formuła: najmłodsi widzowie zajmują bowiem miejsca na scenie, na mięciutkim białym dywanie. Tuż obok zaś toczy się akcja spektaklu, w którym oni sami biorą czynny udział. Artyści oczekują aktywności małych widzów, między innymi prostej konwersacji, powtarzania krótkich fraz, a dzieci szybko przenoszą się w świat tytułowej Pyzy. Odpowiadają swoją energią i zaangażowaniem – radosnym przeżywaniem sztuki. Zrozumiałe, wyraźnie wypowiedziane i akcentowane treści, a także niepozostawiająca życzeń gra aktorska dają najmłodszym widzom możliwość uchwycenia sensu spektaklu. Zdecydowana i czytelna gestykulacja oraz mimika wyrażająca emocje niewątpliwie wpływają na łatwość w odbiorze sztuki.

Pluszowe dekoracje, zaakcentowane wesołymi kolorami, stwarzają wrażenie przytulnego zakątka. Wszystko utrzymane jest w jasnej, optymistycznej scenerii z wyraźnie wyeksponowanymi, barwnymi motywami w stylu folklorystycznym. Dekoracje rozmieszczono regularnie w całej przestrzeni scenicznej, a poszczególne elementy scenografii wykorzystywane są w przebiegu spektaklu jako rekwizyty. Odgadywanie pełnionych przez nie funkcji sprawia wielką frajdę młodym widzom.

Zwieńczeniem spektaklu jest wspólne stworzenie świata Pyzy z wykorzystanych w spektaklu rekwizytów – kolorowych elementów z miękkich materiałów, symbolizujących niebo czy rzekę, oraz figurek przedstawiających zwierzątka, które następnie trzeba było umieścić we właściwych „domkach”.Po spektaklu maluchy miały możliwość spotkania z aktorami, dotknięcia rekwizytów, zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Pyza na polskich dróżkach, przygotowana z myślą o najmłodszych odbiorcach, zdecydowanie spełnia swoje zadanie – jest to sztuka dla dzieci, która edukuje i kształtuje wyobraźnię, a wszystko to poprzez zabawę. Przybiera przez to niezawiłą formę, a prosty, nieskomplikowany przekaz z łatwością może być przyswojony przez maluchy. Reakcje dzieci – najbardziej niecierpliwych i wymagających widzów – świadczą o tym, że sztuka spełnia swoje założenia.

Paula Łuczkiewicz, Teatralia Lublin
Internetowy Magazyn "Teatralia" numer 100/2014

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie
Pyza na polskich dróżkach
scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
scenografia: Dariusz Panas
muzyka i przygotowanie wokalne: Bożena Chrobak
ruch sceniczny: Urszula Pietrzak
premiera: 23 listopada 2013
fot. archiwum teatru