TEATR MUMERUS: NIEWYCZERPANY TRANSFORMISTA WEDŁUG BRUNONA SCHULZA

plakat_aleksandra_internet

Gdyż wszedłszy raz w niewłaściwą sień na niewłaściwe schody, dostawało się zazwyczaj w prawdziwy labirynt obcych mieszkań, ganków, niespodzianych wyjść na obce podwórza i zapominało się o początkowym celu wyprawy, ażeby po wielu dniach, wracając z manowców dziwnych i splątanych przygód, o jakimś szarym świcie przypomnieć sobie wśród wyrzutów sumienia dom rodzinny. (Bruno Schulz )

Światem Niewyczerpanego transformisty rządzi ruch – ciągłe przeobrażenie. Egzotyczne ptaki stają się  krawieckimi manekinami, by następnie zmienić się w figury tandetnego panopticum, dalej  w emeryta powracającego do szkoły jako wieczny repetent, sobowtóry uciekające z lustra i eleganckich cyklistów grających drucianymi szprychami, ogarniętych szałem apostolskim i przepowiadających nową szczęśliwą erę ludzkości – zbawienie przez bicykl! Pusty dom pełen zapomnianych pokoi zmienia się w krawiecką pracownię, a potem w jarmarczną budę, a potem w szkołę, a potem w eleganckie korso, by na końcu stać się zamurowanym pokojem. Wszystko to odbywa się w pustej przestrzeni, gdzie jedynymi przedmiotami są nożyczki i rowerowe dzwonki.

W przestrzeni tej pada zaledwie kilka słów  – napisanych przez Brunona Schulza.

Scenariusz: kreacja zbiorowa
Reżyseria: Wiesław Hołdys
Aktorzy: Aleksander Maksymow (gościnnie – Teatr Alter z Drohobycza), Anna Lenczewska, Jan Mancewicz
Opracowanie muzyczne: Michał Braszak
Kostiumy: Katarzyna Fijał
Asystent reżysera: Agnieszka Dziedzic
Spektakl powstał w ramach programu Gaude Polonia finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury
Pod patronatem Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie

W scenariuszu wykorzystano fragmenty opowiadań Brunona Schulza: Nawiedzenie, Manekiny, Emeryt, Pan Karol, Kometa, Samotność.

Premiera: 29, 30 czerwca, godz. 19:00

Następne spektakle: 5, 6, 27 lipca, godz. 19:00

Teatr Zależny Politechniki Krakowskiej, Kraków ul. Kanonicza 1

 

www.mumerus.net

Znajdź nas na Facebooku: Teatr Mumerus

Patronat medialny: Portal KULTURATKA.PL, Internetowy Magazyn Teatralny TEATRALIA, Serwis Teatralny Teatr Dla Was, Fundacja Promocji Kultury