Teatr klasy b (8.04.) w STREFIE BE w Starym Teatrze w Krakowie

fot.

fot. T. Żurek z prób do Wiśniowego sadu, reż. R. Brzyk

Teatr klasy B to kino kameralne, w którym nie ma reklam przed seansem, ale czasami urywa się taśma, nie wszystko dobrze widać, słychać szumy i trzaski.

Spotykamy się w strefie Be – przestrzeni dawnego muzeum w Starym Teatrze – gdzie czytamy, słuchamy muzyki, znosimy zakaz jedzenia i picia. Zaczynamy w wybrane poniedziałki z muzyką. Seans pół godziny później.

Celem projektu jest prezentacja spektakli zaliczanych do subiektywnie definiowanego teatru klasy B. Wbrew negatywnym skojarzeniom nie promujemy scenicznej tandety ani kiczowatych produkcji z niższej półki. Zależy nam na ponownej recepcji spektakli niedocenionych, wstydliwych, niewygodnych, szybko zdjętych z afisza i wykluczonych z głównego nurtu. Nie budujemy kanonu, nie wykładamy, nie tłumaczymy, nie przyjmujemy bezkrytycznie. Mistrzowie także mają swoje słabe momenty, które zamierzamy obscenicznie obnażyć.

W kinie teatralnym pokażemy debiuty artystów w Starym Teatrze, cykl „złych mistrzów”, spektakle słabo znanych twórców oraz aktorów w roli reżyserów. W ramach bonusów popremierowych podpatrzymy filmowe inspiracje debiutujących w tym sezonie.

Organizatorki: Katarzyna Dziekońska, Katarzyna Lemańska, Justyna Liczko, Karolina Wycisk

Projekt realizowany w Starym Teatrze we współpracy z Kołem Naukowym Performatyków UJ.

Zapraszamy na naszego facebooka.

Kolejne wydarzenie PKP: stacja film już 8 kwietnia – tym razem wokół Pocztu Królów Polskich.