Teatr Figurki odbywa trasę po małopolskich przedszkolach

Teatr Figurki odbywa trasę po małopolskich przedszkolach

Teatr Figurki – czyli scena dla najmłodszych Teatru Figur Kraków – został jednym z dziewięciu laureatów pierwszej edycji konkursu im. Jana Dormana. Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego z Warszawy i finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy troszcząc się o poczucie estetyki i lepszą edukację teatralną dzieci wspierają dobrej jakości spektakle prezentowane w przedszkolach i szkołach.

W ramach konkursu powstał spektakl w technice teatru papieru „Robot i motyl” w reżyserii Dagmary Żabskiej. Mogą go oglądać przedszkolaki z Krakowa i Małopolski w ramach objazdowych prezentacji w placówkach oświatowych. W 2016 roku spektakl był prezentowany trzydziestokrotnie w mniejszych i większych miejscowościach Małopolski: m.in. w Krakowie, Wadowicach, Nowym Targu, Bukowinie Tatrzańskiej, Myślenicach, Lanckoronie, Izdebniku, Frydrychowicach czy w powiecie trzebińskim. Pokazy odbyły się także gościnnie na Festiwalu Czytania Dzieciom w Wiedniu.

„Robot i motyl” to spektakl o emocjach, wyzwaniach, prawdziwych przyjaźniach. Powstaje na oczach widzów – aktorzy tworzą w trakcie spektaklu papierowe lalki i cały papierowy świat. Dzieci uczestniczą w przedstawieniu aktywnie – są w dialogu z aktorami, w ciągłej interakcji. Spektakl jest atrakcyjny zarówno dla nich jak i dla opiekunów – nauczycieli i rodziców.

Przedstawienie płynnie przechodzi w warsztatową, twórczą zabawę podczas której widzowie mogą wymyślić i wykonać własne niesamowite papierowe lalki, nadać im imiona, opowiedzieć ich historie i potem zabrać do domu.

Takie uczestniczenie w spektaklu rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci. Dziecko nie zostaje z wrażeniami po spektaklu samo, lecz próbuje je wykorzystać do twórczego działania artystycznego. Spektakl jest początkiem wspaniałej zabawy i teatralnej przygody.

“Robot i motyl” Teatr Figurki: reżyseria – Dagmara Żabska, lalki – Brane Solce i zespół, muzyka – Andrzej Bonarek, scenografia – Beata Klimkowska, produkcja – Marta Hankus, występują – Alla Maslovskaya, Tadeusz Dylawerski, Mateusz Wróbel.

Terminy najbliższych spektakli można śledzić na stronie www.edukacjateatralna.pl, www.teatrfigur.pl, www.dorman.e-teatr.pl.