Taneczna jesień w Pradze

Taneczna jesień w Pradze

Praski teatr Ponec, wieloletni gospodarz takich imprez jak Taniec Praga i Czeska Platforma Tańca, pewnym krokiem wchodzi w nowy sezon 2014/2015. Jesienią tego roku odbędzie się aż siedem premier, zarówno czeskich, jak i zagranicznych twórców. Rozpoczęciu sezonu towarzyszą ponadto wrześniowe Dni Dziedzictwa Kulturowego Žižkova, dzielnicy artystów i gospód. Celem imprezy jest rozpowszechnianie idei rewitalizacji terenów postindustrialnych w tej części miasta. Artyści teatru Ponec i organizatorzy praskich festiwali teatru tańca postanowili podzielić się w tej kwestii swoimi doświadczeniami z norweskimi instytucjami kultury.

Pierwszą z jesiennych premier jest Globe w reżyserii tancerza i choreografa Jiřího Bartovanca. Motywem przewodnim spektaklu ma być oparte na walce z uniformizacją poszukiwanie ludzkiej tożsamości w zglobalizowanym świecie. Prace nad projektem trwały rok w Niemczech, Korei Południowej i Czechach. Międzynarodowa jest również siedmioosobowa obsada przedstawienia – tancerze mają różne tło kulturowe i pochodzą z tak rozmaitych zakątków świata, jak: Niemcy, Hiszpania, Brazylia, Korea Południowa oraz Czechy.

Kolejny spektakl pt. Collective Loss of Memory jest wspólnym projektem choreograficznym Słowaka Jozefa Fručka oraz Greczynki Lindy Kapetanei, którzy współpracują ze sobą od lat. Tematem inscenizacji w wykonaniu pięciu tancerzy jest analiza przemocy i zabijania poprzez recepcję tych zjawisk w dziełach sztuki oraz krytyce kulturowej. Twórcy podkreślają, że ma być to studium ukrytych aspektów ludzkiego zachowania, którego celem jest w (zbyt) dużym stopniu zaspokajanie tymczasowych potrzeb. Prace nad projektem, którego koproducentem jest Taniec Praga, trwają w Atenach. Odtwórcy zostali zaproszeni do współpracy w ramach konkursu, w którym z grona 500 kandydatów wyłoniono ostatecznie pięciu tancerzy (m.in. ze Słowacji, Szwecji oraz Japonii).

Trzecia premiera tego sezonu jest związana z jubileuszem 10 lat pracy scenicznej grupy NANOHACH. Spektakl Dyptyk w reż. Michala Záhory nawiązuje do wcześniejszych projektów zespołu i ma być podsumowaniem jego artystycznej dekady. Projekt powstał we współpracy z teatrem Ponec i klasztorem św. Anny w Nečtinach w kraju pilzneńskim. Twórcy postanowili tym razem wykorzystać przestrzeń sakralną i nawiązać do czasów liturgii, kiedy w świątyniach nie było jeszcze ławek. Przedstawienie będzie można zobaczyć nie tylko w praskim Poncu, ale również w kościołach i kaplicach w całych Czechach.

Kolejna premiera tej jesieni pt. vessels to carte blanche dla czeskiej tancerki Terezy Hradilkovej i jej włoskiego partnera Davida Sportelli. Próby do spektaklu o konfliktach między tym, co widoczne i niewidoczne, trwają w Pradze, Berlinie oraz Marsylii. W przedstawieniu zabrzmi muzyka autorstwa Alessio Castellacci.

Szóstą premierą sezonu mają być Traces autorstwa wielokrotnie nagradzanego czeskiego duetu VerTeDance, który w tym roku również świętuje dziesięciolecie swojego istnienia. Trzon grupy tworzą tancerki i choreografki Veronika Kotlíková oraz Tereza Ondrová. Artystki podkreślają, że – inaczej, niż w przypadku NANOHACH – ich projekt nie ma być bilansem dziesięcioletniej pracy scenicznej, ale czymś zupełnie nowym. Na konferencji prasowej zdradziły jedynie, że spektakl ma poruszać takie kwestie, jak: miłość, śmierć i nieśmiertelność.

Ostatnią z jesiennych premier w Poncu będzie Amortale choreografki Hany Strejčkovej, która wspólnie z doświadczonymi i uznanymi tancerzami Bárą Látalovą i Jiřím Lösslem postanowiła stworzyć spektakl inspirowany twórczością czechosłowackiego poety Miloša Horanskiego. Autorka podkreśla, że jej projekt jest taneczną symfonią w wykonaniu mężczyzny, kobiety, ciała, głosu i cienia. Jej celem ma być nie tylko efekt końcowy w postaci inscenizacji, ale również praca ze specyficznymi grupami widzów: uczniami szkół średnich, którzy przed obejrzeniem spektaklu będą mieć możliwość wzięcia udziału w zajęciach literacko-tanecznych oraz seniorami, którzy po zapoznaniu się z przedstawieniem zostaną zaproszeni na warsztaty inspirowane poezją Horanskiego.

Poza prezentacją jesiennych premier współpracownicy teatru Ponec podali również do wiadomości terminy dwóch największych imprez taneczno-teatralnych kolejnej wiosny. Czeska Platforma Tańca odbędzie się w dniach 9-12 kwietnia 2015, natomiast międzynarodowy festiwal Taniec Praga potrwa od 25. maja do 25. czerwca przyszłego roku.

Daria Šemberová
Internetowy Magazyn „Teatralia” 109/2014

Jesienne premiery 2014 w praskim teatrze Ponec:

Globe: 9., 10. września

Collective Loss of Memory: 17., 18. października

 

Dyptyk (Diptych): 17. października (klasztor św. Anny w Nečtinach), 27. października (Ponec)

Traces: 18. listopada

Vessels: 3. listopada

Amortale: 4. grudnia