SZTUKA SZUKA MALUCHA 2014 - Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych: Poznań (1-6 lipca), Gdańsk (8-9 lipca)

SZTUKA SZUKA MALUCHA 2014 – Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych: Poznań (1-6 lipca), Gdańsk (8-9 lipca)

W pierwszych dniach lipca Scena Wspólna w Poznaniu opanowana zostanie przez najnajmłodszych widzów, którzy wyruszą na spotkania ze sztuką, często po raz pierwszy. Najsilniej na festiwalu reprezentowany jest teatr oraz wydarzenia interaktywne, ale pojawią się również filmy animowane, instalacje, a także warsztaty dla dzieci i dorosłych, integrujące wiele dziedzin artystycznych. Maluchy zobaczą spektakle z Danii, Niemiec i Włoch oraz produkcje polskie: z Białegostoku, Wałbrzycha, Gdańska i Poznania. Będzie to już siódma edycja festiwalowych działań pod szyldem SZTUKA SZUKA MALUCHA w Poznaniu, następnie zawędrują one także do Gdańska.

SZTUKA SZUKA MALUCHA to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal sztuki dla najnajmłodszych widzów, dzieci od zera do pięciu lat, oraz ich opiekunów. To projekt kompleksowy i interdyscyplinarny, którego celem jest prezentowanie różnorodnych zjawisk artystycznych oraz podjęcie artystycznego dialogu z maleńkim dzieckiem podczas działań interaktywnych. Projekt realizowany jest przez Art Fraction Foundation, w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce, pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka

Malucha oraz Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. SZTUKA SZUKA MALUCHA jest festiwalem rodzinnym. Dla organizatorów najważniejsze jest współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych – rodziców, opiekunów i dziadków. Każde wydarzenie festiwalowe tworzone jest z myślą o konkretnych możliwościach percepcyjnych najnajmłodszych odbiorców sztuki, a więc dzieci od 0 do 5 lat.

Idea festiwalu

Wierzymy, że dla rodziny wzajemna twórcza wymiana doświadczeń oraz kreatywne formy spędzania wspólnego czasu są istotnym elementem nie tylko w procesie wychowania dziecka, ale przede wszystkim są sposobem na budowanie i zacieśnianie relacji między dzieckiem a opiekunami. Każde wydarzenie festiwalowe to czas spotkania dzieci i dorosłych, czas wspólny – ważny i inspirujący. Czas, w którym pokolenia mogą poznać się na nowo, odnaleźć płaszczyzny porozumienia, na których kiełkować może twórczość, tak istotna dla harmonijnego rozwoju dziecka. W tegorocznym programie znajdą się, jak zawsze, spektakle teatralne i wydarzenia artystyczne eksplorujące różnorodne ścieżki komunikacji z maleńkim odbiorcą. Istotną częścią będą także wydarzenia interaktywne – warsztaty i instalacja, których zadaniem będzie pobudzanie kreatywności dzieci i rodziców.

Barbara Małecka

Kuratorka projektu

ORGANIZATORZY

Festiwal realizowany jest przez Art Fraction Foundation, w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha, a także Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. Fundacja Art Fraction w partnerstwie z Centrum Badawczym Humanistyka/Sztuka/Technologia prowadzi badania nad najnowszą kulturą technologiczną.

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu jest inicjatorem teatru dla najnajmłodszego widza w Polsce. Od 2006 roku promuje i współprodukuje wydarzenia tego nurtu. Od 2007 cyklicznie organizuje prezentacje spektakli i innych wydarzeń artystycznych dla dzieci – najpierw w ramach projektu „Teatr dla najnajmłodszych”, później w ramach Sztuka Szuka Malucha. Termin „Teatr dla Najnajmłodszych” wprowadzony został przez Centrum Sztuki Dziecka i utrwalił się w całej Polsce jako nazwa nurtu teatralnego.

Miejski Teatr MINIATURA w Gdańsku to jeden z najstarszych teatrów w Polsce. Realizuje repertuar dla całej rodziny, angażując utalentowanych twórców z Pomorza i całego kraju. Co roku wystawia około 250 spektakli, które ogląda ponad 50 tysięcy widzów.

BILETY

w cenie 15 zł dostępne w sprzedaży internetowej od 1-30 czerwca 2014 poprzez serwis Bilety 24 oraz Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44, Poznań.

Posiadacze Karty Rodziny Dużej otrzymują 50% rabatu (tylko w sprzedaży bezpośredniej po uprzedniej rezerwacji).

Szczegóły na stronie

Kontakt:

mail, tel.: 732 856 097

Kontakt dla mediów:

Małgorzata Bawer

Tel. 882 188 001

mail