Szare eminencje opanowały Galaxy (Timebank, KONTRAPUNKT 2013)

Szare eminencje opanowały Galaxy (Timebank, KONTRAPUNKT 2013)

Spektakl w samym sercu centrum handlowego? Brzmi niezbyt zachęcająco dla widza przyzwyczajonego do teatralnych desek. Nawet tego mniej tradycyjnego, który to uważa performance za sztukę.

Wyglądało to bardziej jak flash mob niż jak spektakl, a przez twórców nazwane zostało „akcją w przestrzeni miejskiej”. Większość widzów ze względu na miejsce gry była zupełnie przypadkowa. Specjalnie na to konkretne wydarzenie artystyczne przyszło ledwie kilka, kilkanaście osób. Ci, którzy przechodzili obok, patrzyli z zaciekawieniem na aktorów – grupę osób o białych twarzach z beznamiętnym wyrazem i w szarych garniturach z teczkami w rękach. Bankowcy, biznesmeni, przedsiębiorcy, finansiści. Nawiązywali interakcję z widownią. Podchodzili do ludzi, mierzyli im głowy miarką. Bo przecież dzisiejszy świat, opanowany przez ludzi interesu, musi być skrojony na miarę, wszystko musi być dokładne, zorganizowane, zapięte na ostatni guzik szarego garnituru. Pieniądze muszą się zgadzać.

Postacie w szarych garniturach nie ograniczyły się do popisów choreograficznych na parterze Centrum Handlowego Galaxy. Opanowały całą galerię. Jeździły ruchomymi schodami w górę i w dół, machały teczkami zza barierek na pierwszym i drugim piętrze.

Jednym z ciekawszych gadżetów, które im towarzyszyły, była papierowa strzałka. Wyznacznik kierunku. Symbol linearnego podejścia do życia ludzi biznesu. Świadomość jednego celu – zarobić jak najwięcej, osiągnąć jak najwięcej.

Jednak, choć czas to pieniądz, to jednak pieniądze szczęścia nie dają. Dowodem świadomości postaci w tej kwestii było rozrzucenie papierów po całym parterze centrum handlowego. Demonstracyjne pozbycie się pieniędzy.

Maciej Pieczyński, Teatralia Szczecin
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 57/2013

XLVIII Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2013

Timebank

akcja w przestrzeni miejskiej

autorzy: Ursula Maria Berzborn i zespół Grotest Maru

reżyser: Ursula Maria Berzborn

muzyka: Martin Ertl

kostiumy: Ursula Maria Berzborn

technik sprzętu: Paul Schmidt

występują: Eleonora Aira, Martin Ertl, Anne-Kathrin Fellehner, Alex Meyer, Johannes Mölders, Spiros Paterakis

fot. Ursula Maria Berzborn