Święto dzieci we Wrocławiu (2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu)

Święto dzieci we Wrocławiu (2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu)

W dniach 1-8 czerwca Wrocławski Teatr Lalek pełen był starszych i młodszych widzów. 2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci gościł wiele niezwykłych przedstawień z teatrów z całej Polski, ochoczo przyjętych przez publiczność. Okazał się tym samym niezwykle wartościową inicjatywą, której dotąd na Dolnym Śląsku brakowało.

Pisana na zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek sztuka Julii Holewińskiej Skarpety i papiloty to pouczająca opowieść o próbach wprowadzania równouprawnienia w rodzinnym domu. Najmłodsi widzowie byli pod wrażeniem trzymającej w napięciu fabuły i rytmicznej, z łatwością wpadającej w ucho muzyki. Starsi mogli się i wzruszyć i roześmiać, a przy tym docenić inteligentnie poprowadzoną grę z publicznością, którą zaproponowali twórcy spektaklu.

Skarpety i papiloty to przedstawienie niemal wolne od wad. Obudowane w doskonałą, nieskomplikowaną scenografię, mimetyczne aktorstwo (Tomasz Maśląkowski jako Tatalis, Kamila Chruściel jako Mamalis, Aleksandra Mazoń jako Natalis i Radosław Kasiukiewicz jako Bobolis) i fantastyczną muzykę (Marek Otwinowski) staje się dla dzieci przejrzyste i jednocześnie pouczające. Można jedynie polemizować ze słusznością niewykorzystania form lalkowych i trochę przydługich scen w domu lisów. Szczęśliwie jednak ostatni kwadrans Skarpet trzyma w napięciu, rekompensując drobny fabularny uszczerbek. Poza momentami komicznymi, zdarzały się także chwile grozy. To bardzo dobry i lekki spektakl, który dzieci śledzą z zapartym tchem, ucząc się przy okazji, czym jest równouprawnienie i jak sprawiedliwy podział obowiązków ułatwia życie wszystkim członkom rodziny. Mniej wyedukowani, ale na pewno rozbawieni i wzruszeni, opuszczą widownię dorośli goście.

Premierowo wystawiony podczas 2. Przeglądu spektakl Plama okazał się niezwykle pomysłowym przedsięwzięciem. Reżyserka i autorka tekstu – Martyna Majewska – stworzyła inspirującą kreację, która uświadamia dzieciom, że marzenia są na wyciągnięcie ręki i spełnią się, jeśli tylko mocno w nie uwierzymy. To współczesna bajka o Dobrej i Pięknej Królewnie, którą Zła i Wyniosła Czarownica przemienia w… czarną plamę. Ta jednak, będąc niezwykle kreatywną, postanawia zrobić wszystko, co w jej mocy, aby powrócić do swojej pierwotnej postaci. Zanim jednak na powrót stanie się dziewczynką, czeka ją podróż przeistoczeń przez wiele form: stanie się limuzyną czy stadem ptaków, a nawet słodyczami w postaci lodów, a w końcu kameleonem.

Ascetyczna scenografia pozwala w pełni zaistnieć wielu efektom multimedialnym, jakie zaserwowali twórcy spektaklu. Plama opowiadana jest nie tylko przez doskonałą aktorkę, Annę Kramarczyk, lecz także za pomocą złożonych projekcji, wybuchających co chwila paletą nowych barw i kształtów, doskonale budujących całość scenografii. Reżyserce udało się stworzyć przedstawienie na wskroś nowoczesne, bardzo artystyczne, a przy tym pouczające i wzruszające.

BrzUCHO to oparty na doznaniach i wrażeniach spektakl dla najmłodszych widzów – w efekcie idealny dla kilkunastomiesięcznych pociech. Projekt przedstawień dla najnajów, którego podjął się Wrocławski Teatr Lalek, angażuje maluchy w wieku od 6 miesięcy do 3 roku życia do uczestnictwa w zaczarowanym świecie teatru. BrzUCHO nie proponuje fabuły, która mogłaby znużyć dzieci, ale rozwija wyobraźnię i oddziałuje na zmysły, docierając do widzów innymi sposobami. Jest raczej symboliczną podróżą do czasów okresu płodowego, zaciekawiającą maluchy wielością stonowanych dźwięków, pomruków, szelestów i umiejętnie połączonych barw. Alicja Morawska-Rubczak, autorka przedstawienia, intencjonalnie stworzyła spektakl o niezwykle prostym przekazie, skupiając się na sile bodźców wrażeniowych. Takie trafiły do młodych widzów i były wartościowym przeżyciem dla ich mam.

Spektakl łódzkiego Teatru Pinokio, Maszyna do opowiadania bajek, jest ponad godzinną zabawą z widzami, prowadzoną gładko dzięki wyobraźni aktorów. Hanna Matusiak, Łukasz Bzura, Przemysław Buksiński i Paweł Romańczuk stawiają sobie trudne zadanie – spontanicznie opowiedzieć bajkę na temat, który wybiorą mali widzowie. Historie są w pełni improwizowane, a co za tym idzie, każdy z kolejnych spektakli pozostaje oryginalny – szansa na jeszcze jednego malucha, który zechce usłyszeć historię o tęczowym okapi czy Gorylu, który odwiedza rektora uniwersytetu, jest raczej niewielka. Maszyna do opowiadania bajek odsłania wielki talent aktorów, którzy tworzą niezwykle zabawne, pouczające opowieści, używając przy tym maksimum środków aktorskich. W tle działa oczywiście tytułowa maszyna, która bucha, dmucha i huczy, kiedy tylko ktoś poprosi ją o kolejną bajkę. Nie tylko umiejętność skutecznego improwizowania, czarowania słowem i kreowania świata „tu i teraz”, ale przede wszystkim doskonały kontakt z dziećmi sprawiają, że aktorzy łódzkiego teatru mogą czuć się zwycięzcami.

***

Poza lokalnymi przedstawieniami (Wrocławski Teatr Lalek zaproponował jeszcze spektakl Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie) mieliśmy okazję przyjrzeć się także twórczości teatrów przyjezdnych. Festiwal gościł: Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Dziób w dziób), Białostocki Teatr Lalek (Szpak Fryderyk), Grupa Coincidentia i Figurentheater Wilde & Vogel (Krabat), Teatr Lalka w Warszawie (Kino Palace), Centrum Sztuki Dziecka (Audiopyłki i Chodź na słówko), Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu (Le Filo Feble i Naj), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach (Królowa Śniegu)i Teatr Pinokio z Łodzi (Maszyna do opowiadania bajek).

Karolina Obszyńska, Teatralia Wrocław
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 105/2014

2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu, 1-8 czerwca 2014
Wrocławski Teatr Lalek
Plama
tekst: Martyna Majewska
reżyseria: Martyna Majewska
scenografia: Anna Haudek
projekcje: Jakub Lech
muzyka: Dawid Majewski
obsada: Anna Kramarczyk
premiera: 1 czerwca 2014

Wrocławski Teatr Lalek
Skarpety i Papiloty
tekst: Julia Holewińska
reżyseria: Tomasz Man
scenografia: Anetta Piekarska-Man
muzyka: Marek Otwinowski
obsada: Kamila Chruściel, Aleksandra Mazoń, Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Maśląkowski
premiera: 30 listopada 2013
 
Wrocławski Teatr Lalek
brzUCHO
reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
scenografia: Barbara Małecka
muzyka/multimedia: Wojciech Morawski
obsada: Marta Kwiek, Aleksandra Mazoń
premiera: 7 września 2013
Teatr Pinokio z Łodzi
Maszyna do opowiadania bajek
reżyseria: Michał Malinowski, Przemysław Buksiński, Paweł Romańczuk
Konrad Dworakowski,
obsada: Hanna Matusiak, Łukasz Bzura, Przemysław Buksiński
Paweł Romańczuk
premiera: 24 marca 2013
fot. Karol Krukowski