Stuhr, Żebrowski, Zamachowski o Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi

PWSFTviT w Łodzi, organizator Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, z okazji zbliżającej się, 31 już edycji wydarzenia zapytało o recenzje i wspomnienia…laureatów Festiwalu.

Przed kamerami łódzkiej Szkoły Filmowej stanęli Ci, dla których festiwalowa nagroda stała się początkiem udanej drogi zawodowej – Michał Żebrowski, Adam Woronowicz, Jacek Braciak, Zbigniew Zamachowski, Marieta Żukowska i Katarzyna Herman. O randze wydarzenia skupiającego się wokół spektakli dyplomowych opowiedział również Jerzy Stuhr – aktor, reżyser i pedagog, który wielokrotnie reżyserował spektakle dyplomowe wystawiane na corocznym spotkaniu młodych adeptów sztuki aktorskiej. Wypowiedzi twórców składają się na mozaikę osobistych wspomnień, wzruszeń i emocji. Aktorzy przekazują również swoim młodszym kolegom rady i składają życzenia – na tę nową, profesjonalna aktorską drogę.

“Jako Rektor wprowadziłem taką zasadę, że zaliczenie dyplomu jest po festiwalu w Łodzi. Żeby nikt nie fiknął!”
Jerzy Stuhr

“W 1997 roku na festiwalu dostałem nagrodę – 500 zł. Ważna nagroda i to dużo pieniędzy. Za 450 zł kupiłem sobie w wypasionym sklepie kurtkę. Straszne pieniądze. Byłem z tego bardzo dumny.”
Adam Woronowicz

“Pamiętam mrok jakiegoś wieczornego bankietu. W kąciku, przy barze, siedziała mroczna postać Pasikowskiego i pląsające studentki, które się przed nim wiły”
Katarzyna Herman

Wszystkie materiały video dostępne są na stronie internetowej oraz na serwisie YouTube:

Jerzy Stuhr dla FST
Adam Woronowicz dla FST
Jacek Braciak dla FST
Marieta Żukowska dla FST
Katarzyna Herman dla FST
Zbigniew Zamachowski dla FST
Michał Żebrowski dla FST

Organizator: PWSFTviT w Łodzi. Współorganizator: Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Wydarzenie sfinansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP. W Komitecie Honorowym zasiadają: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Jolanta Chełmińska, Wojewoda Łódzki; Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego; Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.