Start zabawa, start przygoda (Nasza mama czarodziejka)

Nasza mama czarodziejka w repertuarze teatru Capitol to propozycja dla najmłodszych zachęta dla małych widzów, by opuścić domy i udać się na miejski plac zabaw, by właśnie tam szukać dziecięcych uciech oraz fascynujących przygód. Supermama, która jest główną bohaterką tej radosnej inscenizacji, staje się wzorem do naśladowania dla swoich podopiecznych rzucany przez nią czar zdaje się być lekiem na wszystkie dolegliwości i problemy. Przedstawienie ukazuje silną i dobrą relację między matką a dwiema córkami, a także świat wielkomiejskiej, osiedlowej „dżungli”, gdzie wbrew pozorom może się przydarzyć coś niesamowitego.

Najnowszy spektakl teatru Capitol w reżyserii Agnieszki Oryńskiej-Lesickiej to wdzięczna opowieść o tym, jak ważna w życiu jest rodzina i czas, który rodzice poświęcają dzieciom. Inspiracją do powstania inscenizacji była książka Joanny Papuzińskiej – Nasza mama czarodziejka. Zbiór opowiadań, podobnie jak przedstawienie, ukazuje tytułową postać przez pryzmat jej szczególnych umiejętności, by nadać pozornie szarej rzeczywistości miejskiego podwórka więcej kolorów, a nawet przyprawić ją szczyptą magii.

Spektakl przenosi widzów na plac zabaw, gdzie przypadkowe spotkanie chłopca Adama (Mikołaj Woubishet) z dwiema dziewczynkami – Basią (Agnieszka Oryńska-Lesicka) oraz Anią (Ewelina Adamska-Porczyk) staje się okazją do wspólnego zaczarowania szarawej scenerii miejskiego podwórza. Bohaterowie szukają przygód w prawdziwym świecie, a nie tym wyimaginowanym na potrzeby gier komputerowych – pragną z pomocą czarującej mamy (Małgorzata Fijałkowska) nieść pomoc potrzebującym i zmieniać otoczenie na lepsze.

Twórcy inscenizacji kreują sceniczną rzeczywistość przy użyciu kolorów – scenografia utrzymana w odcieniach szarości wyraźnie eksponuje barwne stroje sióstr i ich matki. Bohaterki mają na sobie cudaczne sukienki i peruki z włosami upiętymi w fantazyjne fryzury. Kostiumy aktorów zdobią literki sugerujące role, które odgrywają, a peleryna stanowi doskonały sposób na podkreślenie wizerunku „supermamy”.

Światła, bańki mydlane i bajeczne wizualizacje kreują scenerię miejskiego placu zabaw i nadają jej magiczny wydźwięk.

Nasza mama czarodziejka to ekspresyjna inscenizacja – dialogi często zastępują pokazy tanecznych i wokalnych umiejętności aktorów. Dynamiczna rola Macieja Maciejewskiego, będącego odtwórcą kilku tajemniczych postaci, a przy tym aktywnym tatą na placu zabaw, wprowadza do spektaklu sporo akcji i humoru.

Hasło ustanowione przez bohaterów – „start zabawa, start przygoda” – w połączeniu z pasmem niezwykłych zdarzeń, staje się motywującym sloganem, który może zmobilizować małych widzów do porzucenia multimedialnych rozrywek, by szukać radości w plenerze.

Nasza mama czarodziejka to urokliwe przedstawienie, które zachęca rodziców i dzieci do bycia ze sobą oraz ukazuje uroki odkrywania świata przy użyciu wyobraźni z dala od cyberprzestrzeni i razem z drugim człowiekiem.

Angelika Szubert, Teatralia Wrocław

Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 187/2016

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocłąwiu

Nasza mama czarodziejka

scenariusz na podstawie książki Joanny Papuzińskiej

scenariusz i reżyseria: Agnieszka Oryńska-Lesicka

muzyka: Artur Lesicki

teksty piosenek: Łukasz Pawłowski

choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk

scenografia i kostiumy: Anna Chadaj

obsada: Małgorzata Fijałkowska, Maciej Maciejewski, Mikołaj Woubishet, Ewelina Adamska-Porczyk, Agnieszka Oryńska-Lesicka

premiera: 10 grudnia 2016

fot. Paweł Relikowski

Angelika Szubert – absolwentka historii sztuki i dziennikarstwa. Estetka, miłośniczka srrealizmu i teatru dramatycznegosur