Sprawa przypadku

Sprawa przypadku

„To rewolucja wybiera ciebie” – mawiał słynny terrorysta Ilich Ramirez Sánchez alias Szakal, wskazując na wyższe siły sprawcze, które tak pokierowały jego krokami, że stał się rewolucjonistą. A dla reszty świata – terrorystą i mordercą.

Te same siły być może kierują przypadkiem, zbiegiem okoliczności i tym, że czasami ścieżki niektórych ludzi się splatają. Tak jak Szakala i niewinnej kobiety, której historię w Upiornej Opowieści przekazuje Nicola Unger. Spotkali się, a właściwie przebywali w tym samym miejscu, w tym samym czasie, podczas jednej z brutalnych akcji terrorysty, w konsekwencji której zabił trzech policjantów. A ona przed dokonaniem mordów najzwyczajniej bawiła się w tym miejscu.

Historię tego spotkania holenderska artystka opowiada korzystając z wyciętych z papieru postaci, animacji oraz gry światła. Ta nieco komiksowa forma odrealnia ją, przenosi do tarantinowskiego świata absurdalnego kiczu, nieuzasadnionej często przemocy, przedstawionej jednak tak, że staje się nieprawdziwa. Ponadto oddzieleni jesteśmy od niej szklanym ekranem..

Taka jest i opowieść Unger. Dzięki nagromadzeniu różnych środków, mimo autentycznych postaci, mimo wydarzeń, które miały miejsce, pozostaje wrażenie oddzielenia od niej sceną, osobą narratora. Pozostaje w sferze opowieści. Jest to jednak opowieść wymagająca od odbiorcy interakcji, zaangażowania, chęci uczestniczenia. Ja chętnie uczestniczyłam.

Kaja Kujawska, Teatralia Warszawa
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 37/2012

VII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek, warszawa, 14 – 20 listopada 2012

Nicola Unger (Holandia)

Upiorna Opowieść

reżyseria: Nicola Unger

występuje: Nicola Unger

premiera: luty 2010