Spektakle oraz warsztaty w ramach EKSPRESJI 04

30 paździerkina 2016 roku, w ramach projektu EKSPRESJE 04, realizowanego przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, zaprezentowane zostaną kolejne spektakle i warsztaty.

 

Spektakle:

 

„Po krzyku” – Iwona Wojnicka / Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero, godz. 19:00

Inspiracją spektaklu była Pola Nireńska, polska tancerka i choreografka żydowskiego pochodzenia, której początki kariery przypadały na okres międzywojenny. Na Kongresie Tańca w Wiedniu, w 1934 roku, zdobyła nagrodę za autorską choreografię „Krzyk”. Kariera solowa Poli Nireńskiej była jednak ciągłą, samotną i przepełnioną strachem ucieczką od hitlerowskich prześladowań.

 

Spektakl „Po krzyku” jest efektem końcowym projektu z dziedziny choreologii empirycznej „Pola Nireńska – rekompozycja”, stworzonego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Muzyczne białe plamy”. Pod względem choreograficznym twórcy odwołali się do twórczości Mary Wigman, w której zespole swoją kerierę rozpoczynała Nireńska, oraz do niemieckiego Ausdruckstanz. Ze strzępów informacji, śladów i skojarzeń dokonano artystycznej rekompozycji prac scenicznych tancerki. Dletego początkiem każdego fragmentu tańca jest pojedyncza fraza, która rozwijana, staje się pełnobrzmiącym zdaniem, akapitem, paragrafem lub rozdziałem. Ausdruckstanz służył Poli Niereńskiej do zmierzenia się z wojennymi traumami, pełniąc funkcję katharsis.

 

Choreologia empiryczna/choreografia: Iwona Wojnicka
Taniec/adaptacja tekstów: Gosia Gajdemska
Kompozycja muzyczna/taniec: India Czajkowska
Dramaturgia/reżyseria światła: Roman Woźniak
Stylizacje: Roman Woźniak, Kasia Rysiak
Grafika: Beata Pofelska
Manadżer: Joanna Stasina
Produkcja: Kolektyw Artystyczny Format Zero

 

 

“ORFEO ’70” – Dawid Żakowski / Stowarzyszenie Sztuka Nowa, godz. 20:30

Spektakl „Orfeo ‘70” stanowi podsumowanie osobistych doświadczeń emigracyjnych. Orfeo, po latach emigracji, powraca na ziemie polskie, aby odnaleźć Eurydykę/Elżbietę Zet. Ścieranie się wielu języków i kultur dostrzeżone przezeń w trakcie długiego pobytu za granicą wpływa na swoisty sposób odczytania Polski, tak w sensie przemian historycznych, jak i i umiejętności mówienia na tematy osobiste.

Spektakl operuje wieloma rodzajami dyskursu użytymi w celu poszukiwaniu słowa, obrazu i pisma, które służą przywróceniu pamięci tego, co minione.

 

Reżyseria : Dawid Żakowski

Wykonanie: Kamil Adamus
Motywy wizualne : Robert Rabiej
Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa w Warszawie

Partnerzy: Royal Central School of Speech and Drama w Londynie i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

 

Bilety w cenie 20 zł za dwa spektakle do nabycia w kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz na stronie http://bilety.mik.waw.pl/

 

 

Warsztaty:

 

Modern jazz – Prowadzenie: Szymon Osiński, godz. 10:00-11:30

Modern jazz spaja podstawowe zasady modern (contraction i release) z charakterystyczną jazzową izolacją. Bazuje na dynamice, wewnętrznym pulsie oraz zasadzie improwizacji. Na zajęciach rozwijana jest koordynacja, pamięć ruchowa, precyzja i plastyka ruchu oraz świadomość ciała. Zajęcia składają się z solidnej rozgrzewki, regularnej nauki techniki oraz choreografii przy akompaniamencie inspirującej i różnorodnej muzyki. Zajęcia z Szymonem Osińskim dodatkowo pozwalają poznać elementy tańca współczesnego takie jak floor work, physical dance, czy release technique.

 

Choreografia i instynkt / Prowadzenie: Maria Stokłosa, godz. 11:30-13:00

Choreografia i instynkt to warsztat opierający się na dwóch aspektach. Pierwszym z nich są percepcja i nauka poszerzania uwagi poprzez zmysły: wzrok, słuch oraz kinetyczne doświadczanie, a także koncentracja na wewnętrznym przepływie uczuć i myśli. Drugi to postrzeganie ciała jako źródła samopoznania, wsparte na metodach zaczerpniętych z terapii tańcem i ruchem oraz praktyk szamańskich. Jest to propozycja postrzegania ciała nie tylko jako znaku czy kulturowej konstrukcji, ale także jako mediatora między tym co zrozumiałe i nazwane, a tym co nieznane – indywidualną lub kolektywną podświadomością.

 

Phisical Dance / Prowadzenie: Bartosz Figurski, godz. 13:00-14:30

Physical dance to stosowanie różnych technik tanecznych do uruchomienia energii płynącej z ciała. Poszukiwanie indywidualnej formy wyrażania emocji ruchem. Wykorzystanie elementów naturalnej ekspresji ruchowej i improwizacji dla stwarzania kreacji artystycznej.

 

Więcej o spektaklach i warsztatach: http://centrumsztukitanca.org, http://facebook.com/cstwarszawa

 

Projekt EKSPRESJE realizowany jest przez środowiska działające w ramach KDS ds. Tańca. Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury – MIK, który udostępnia bezpłatnie przestrzeń na realizację tego programu w 2016 roku. Projekt finansuje Miasto St. Warszawa.

 

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12 w Warszawie.

 

Więcej informacji:

Ewa Prokopiak, komunikacja@centrumsztukitanca.org, +48 503 620 594

na zdjęciu:  “Orfeo”, fot. Daniel Wiśniewski