Spektakl "Terrarium" | Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu | 17-18.03.2017

Spektakl “Terrarium” | Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu | 17-18.03.2017

Nowy rok teatralnych działań i prezentacji w ramach „Teatru powszechnego” rozpoczynamy od przypomnienia poznańskiej publiczności wszystkich pięciu spektakli powstałych w minionym roku. Po prezentacjach przedstawień: „Między jawą a snem” Teatru Wiem Kiedy Nie Mogę w reż. Małgorzaty Walas i Katarzyny Klebby, „Nisza” Teatru pod Fontanną w reż. Janusza Stolarskiego, „Na wysypisku” grupy teatralnej Nowi w Nowym pod opieką artystyczną Ewy Szumskiej oraz „Cyrkostrada” Iwony Pasińskiej, w marcu zobaczyć będzie można dwukrotnie wznowienie „Terrarium”.

Premiera „Terrarium” odbyła się w listopadzie 2016r., w pierwszym roku funkcjonowania programu „Teatr powszechny” w poznańskim Centrum Kultury ZAMEK. Ten całoroczny, autorski projekt performatywny składa się z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia, wiek, pochodzenie czy status społeczny.

„Terrarium” to niezwykle aktualny społecznie, angażujący widzów (bez obaw – angażujący wybiórczo i w bezpiecznym wymiarze!) eksperyment z zamkowymi przestrzeniami historycznymi. Obok aktorów Teatru Usta Usta Republika, występują tu także członkowie grupy teatralnej Wikingowie. Zespół ten utworzyli w 2013 roku mieszkańcy Ośrodka dla Bezdomnych Nr 1 w poznańskim Szczepankowie. Opieki artystycznej nad ich pracą podjęła się Dorota Abbe, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. W tej chwili wszyscy Wikingowie opuścili już Ośrodek i są na dobrej drodze do pełnej samodzielności. Teatr okazał się dla nich jednak czymś więcej niż tylko terapią czy wsparciem w czasie dźwigania się z kryzysu – grupa nadal więc działa i pracuje nad kolejnymi przedstawieniami.

Terrarium to metafora uzależnienia od miejsca pobytu, otaczającej kultury, innych ludzi, temperatury otoczenia oraz próba przedstawienia tej wyjątkowej, unikalnej przestrzeni, zajętej przez jej okupantów, mieszkańców, najemców. Metaforą ludzkiego losu staje się mikrokosmos. Gady i płazy – mieszkańcy upiornego terrarium – to zwierzęta dość prymitywne, ale doskonale odzwierciedlające poszczególne typy ludzkie. Ich zachowania odnoszą się do postaw życiowych współczesnego człowieka, przyjmującego różne strategie przetrwania na ziemi – Terra Lupa, którą opowieść spektaklu przykłada do ich istnienia, pozwala przejaskrawić, wyolbrzymić i zrozumieć kierujące nimi instynkty. Inspiracją dla spektaklu są refleksje płynące z lektury „Ziemi Jałowej” T.S. Eliota, budujące metaforę świata jako pułapki i ludzi – jego udręczonych mieszkańców. Spektakl ma charakter instalacyjny, a publiczność odbywa podróż przez labirynt pomieszczeń. Egzotyczny świat płazów i gadów zbudowany jest tu poprzez specjalnie skomponowane dźwiękowe światy, etiudy aktorskie oraz oryginalną scenografię.

Teatr Usta Usta Republika i grupa teatralna Wikingowie

Miejsce: Przestrzenie Zamkowe

 17 i 18.03.2017, g. 20.00

Scenariusz: Ewa Kaczmarek, Wojciech Wiński

Reżyseria: Wojciech Wiński

Kostiumy: Idalia Mantas

Muzyka: Adam Brzozowski

Aktorzy (grupa Wikingowie): Leszek Furmanek, Marek Kwieciński, Przemek Kropiński, Zbyszek Krakowski

Aktorzy (grupa Usta Usta): Ewa Kaczmarek, Roman Andrzejewski, Marcin Głowiński, Artur Śledzianowski, Mikołaj Podworny, Grzegorz Ciemnoczołowski, Przemysław Zbroszczyk, Dominik Złotkowski