Sing Hallelujah! (Błogosławieni. Pieśni gospel)

Sing Hallelujah! (Błogosławieni. Pieśni gospel)

Koncert Błogosławieni. Pieśni gospel po raz pierwszy zaprezentowano w 2006 roku. Inicjatorką wydarzenia była Renia Gosławska, która wraz z grupą artystów z Teatru Muzycznego w Gdyni stworzyła chór gospel nawołujący do wielbienia Boga śpiewem i tańcem. Tymczasem jest rok 2014, Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami i Błogosławieni znów goszczą na deskach Muzycznego. Bo kiedy mówić i śpiewać o Bogu, jak właśnie nie przed Wielkanocą?

Przyznam szczerze, że jeszcze do niedawna na dźwięk słowa „gospel” miałam raczej mieszane uczucia. Kojarzyło mi się ono głównie z puszystymi Murzynkami i filmem Zakonnica w przebraniu z Whoopi Goldberg w roli głównej. Tym bardziej byłam ciekawa propozycji przygotowanej przez Teatr Muzyczny.

Całość składała się z kilkunastu piosenek, bardzo zróżnicowanych w klimacie i zgrabnie spiętych osobą dyrygentki (Renia Gosławska), która zapowiadała kolejne numery. Obok energetycznych utworów niepozwalających usiedzieć w miejscu, jak The Blood w wykonaniu Katarzyny Kurdej, znalazły się melancholijne ballady, np. Mogę wzlecieć do gwiazd (I believe I can fly). Była to naprawdę wzruszająca część koncertu – kiedy Karolina Merda śpiewała,na tyłach sceny były wyświetlane zdjęcia nieżyjącego Sebastiana Műncha, aktora Teatru Muzycznego, z którym wcześniej wykonywała tę piosenkę.

Momentem niezrozumiałym wydał mi się udział w koncercie dzieci występujących aktorów. Tak jak dla niektórych z nich była to zabawa i widoczna przyjemność (szaleństwu i tańcom nie było końca), tak inne wyglądały na przestraszone i onieśmielone sceną, światłami i głośną muzyką. Przytłaczała też, momentami aż buchająca energią, Renia Gosławska, choć nie można jej odmówić umiejętności nawiązywania kontaktu z widownią.

Trzeba przyznać, że Błogosławieni to wartościowa inicjatywa głównie dzięki ukazaniu różnorodności sposobów wielbienia Boga. Pokazuje, że modlitwa nie musi wiązać się ze smutnymi kościelnymi pieśniami, które tylko w swoich tekstach mówią o radości, a w linii melodycznej i wykonaniu mają z nią już niewiele wspólnego.

Agnieszka Domańska, Teatralia Trójmiasto
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 98/2014

Teatr Muzyczny w Gdyni
Błogosławieni. Pieśni gospel
scenariusz i reżyseria: Renia Gosławska
opracowanie muzyczne: Piotr Mania
przekład tekstów piosenek: Małgorzata Ryś
obsada: Renia Gosławska, Dorota Białkowska, Agnieszka Kaczor, Katarzyna Kurdej, Aleksandra Meller, Karolina Merda, Magdalena Smuk, Alicja Piotrowska, Karolina Trębacz, Anna Urbanowska, Agnieszka Brenzak (ad.), Mateusz Deskiewicz, Artur Guza, Rafał Ostrowski, Sebastian Wisłocki, Krzysztof Wojciechowski, Maciej Podgórzak (ad.), Marcin Słabowski (ad.)
premiera: 4 lutego 2006
fot. materiały teatru