„Siła przyzywczajenia” Thomasa Bernharda w Teatrze Ateneum
Komedia Bernharda?
„Ja sam, będąc młodym człowiekiem, wahałem się między Sorboną a komedią.”
Diderot
Wielka sztuka o poszukiwaniu wielkości, po raz pierwszy w Polsce.
PRAPREMIERA: 10 listopada 2012
Zaglądamy na zaplecze cyrku. Podglądamy to, co zwykle przed nami ukryte…
Dramat ten to sprytny i zawadiacki pomysł Bernharda zderzenia ze sobą sztuki cyrkowej, wymagającej niezwykłego poświęcenia, precyzji i odwagi z muzyką klasyczną. Caribaldi – dyrektor cyrku zmusza swoich pracowników (Pogromcę, Błazna, Żonglera oraz Wnuczkę) do codziennej próby kwintetu Pstrąg Schuberta. Despotyzm i tyrania Caribaldiego łączy się z wielkim pragnieniem dotknięcia absolutu.
Połączenie tych dwóch światów od razu nasuwa pytania o granice sztuki. Czy dążenie do perfekcji ma sens i czy nie pozbawia sztuki sztuki? Kiedy sztuka zamienia się w sztuczkę a twórczy trening w rutynę? Czy pojęcie mistrzostwa jest nadal aktualne? Czy bycie artystą musi łączyć się z ciągłymi wyrzeczeniami, walką z naturą i uporczywym, makiawelicznym, bezwzględnym dążeniem do celu?
Spektakl stawia pytania o sens egzystencji i stanowi studium toksycznych relacji, gdzie każdy stanowi niezbędny element do podtrzymania cyrkowej piramidy. Bohaterowie „Siły przyzwyczajenia” nie mają siły wyzwolić się z chorego związku mimo to, że krzywdzą się wzajemnie. „Nie mogę kwintetu grać sam. To jest kwinet a nie kwartet. Nie nazywa się Kwartet Pstrąg tylko Kwintet Pstrąg.” – mówi Caribaldi.
Thomas Bernhard uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckojęzycznej, może z wyjątkiem rodzimej Austrii, gdzie wielu uważa go za oczerniającego własną nację. Proces o zniesławienie wytoczony przez jednego z przyjaciół, niekończące się skandale i w końcu zakaz publikowania własnych dzieł w Austrii do 2059 roku, wydany przez samego autora w testamencie (nie przestrzegany), mogą świadczyć tylko o tym, że jego spostrzeżenia na temat człowieka należą do niezwykle trafnych i wnikliwych. W Polsce jego twórczość rozpowszechnił Krystian Lupa. „Siła przyzwyczajenia” w Teatrze Ateneum jest polską prapremierą dzieła genialnego Austriaka.
Thomas Bernhard
SIŁA PRZYZWYCZAJENIA
(Die Macht der Gewohnheit)
przekład – Monika Muskała, reżyseria – Magdalena Miklasz, scenografia – Ewa Woźniak
Występują:
Caribaldi – wiolonczela – Krzysztof Gosztyła
Żongler – skrzypce – Dariusz Wnuk
Pogromca – pianino – Przemysław Bluszcz
Błazen – kontrabas – Mateusz Banasiuk
Wnuczka – altówka – Magdalena Koleśnik (PWST Kraków)
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.