Siedmiu wspaniałych i jedna para butów (Korekta)

Siedmiu wspaniałych i jedna para butów (Korekta)

Rok 2014 okazał się symboliczny nie tylko dla Czeskiej Platformy Tańca, która świętuje właśnie dwudziestolecie swojego istnienia, lecz także dla zespołu VerTeDance, zdobywcy głównej nagrody w kategorii Inscenizacja Roku.

Trzon grupy tworzą od początku choreografki i tancerki, Veronika Kotlíková i Tereza Ondrová (Tancerka Roku 2010), oraz reżyser światła i jednocześnie dyrektor techniczny praskiego teatru PONEC, Pavel Kotlík. Zespół został wyróżniony podczas platformy już po raz trzeci – pierwszy raz w 2005 roku za projekt Cichamowa (Tichomluva), a po raz drugi w 2012 roku za Ile waży wasze pragnienie? (Kolik váží vaše touha?). Tym razem zwycięstwo zapewniła tancerzom Korekta (Korekce, reż. Jiří Havelka), podsumowująca dziesięć lat pracy artystycznej VerTeDance. Poza nagrodą za najlepszą inscenizację zespół zdobył również wyróżnienie za reżyserię światła dla Kataríny Ďuricowej.

Jak trafnie stwierdziła krytyczka teatralna i jedna z jurorek Platformy, Nina Vangeli, tytułowa korekta oznacza „poprawioną wersję” inscenizacji teatralnej. Grupa postanowiła potraktować z przymrużeniem oka własną twórczość i skorygować w ten sposób swoją poprzednią inscenizację site-specificWyuczoną bezradność (Naučená bezmocnost). Punktem wyjścia spektaklu jest eksperymentalna gra (na początku prostych, potem coraz bardziej skomplikowanych) ruchów wykonywanych przez trzech tancerzy i cztery tancerki. Na scenie – poza jedną bezpańską parą butów i mikrofonem – nie ma żadnych dekoracji; w tle widać jedynie równoległy do brzegu sceny rząd reflektorów. Granice przestrzeni teatralnej dodatkowo podkreśla duet Clarinet Factory skryty w głębi sceny.

Twórcy Korekty stworzyli spektakl konceptualny, wyjątkowo fizyczny i cielesny, w którym aktorzy nieustannie zmagają się z grawitacją, powietrzem oraz ciężarem własnego ciała. Lajtmotyw inscenizacji tworzy siła wzajemnego oddziaływania i przyciągania ludzkich ciał. Spokój, płynność i harmonia ruchów w pierwszych minutach spektaklu przemieniają się w ostatniej scenie w hektyczny pęd, spotęgowany oślepiającym światłem stroboskopowym. Z ust tancerzy przez całą godzinę nie pada ani jedno słowo, na widowni słychać jedynie ich oddech i nasilające się oznaki zmęczenia. Performerzy do ostatniej chwili emanują jednak pozytywną energią.

Wielką zaletą inscenizacji jest jej przejrzysta i dynamiczna struktura wspierana przez żywą muzykę. Nie sposób także nie docenić dopracowanej do perfekcji synchronizacji ruchów i dowcipnych gagów, które jednak nie przekraczają granicy tandety.

Daria Šemberová, Teatralia dział zagraniczny
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 96/2014

Czeska Platforma Tańca 2014

Korekta (Korekce)

Reżyseria: Jiří Havelka

Choreografia i taniec: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová, Robo Nižník, Jaro Ondruš, Petr Opavský

Scena i kostiumy: Dáda Němeček

Reżyseria światła: Katarína Ďuricová

Muzyka (life): Clarinet Factory – Vojtěch Nýdl, Petr „Pepino” Valášek

Prodkucja: VerTeDance o.s.

Premiera: 4 lutego 2014

fot. materiały organizatorów