Seans pamięci (Armine, Sister)

Seans pamięci (Armine, Sister)

Spektakl Armine, Sister jest niezwykle emocjonalną i artystyczną interpretacją tragedii Ormian. Mistyczny seans pozwala na nowo przeżyć i wywołać z pamięci krwawą przeszłość, konfrontuje niewinność z brutalizmem. W przestrzeni Starej Piekarni ofiary rzezi spotykają się ponownie ze swoimi oprawcami z ciemności wyłaniają się postaci maltretowanych kobiet i silnych mężczyzn, a wtóruje im melodyjny chór. Obrazy i dźwięki są doskonale ze sobą zsynchronizowane, co umożliwia głębokie doświadczenie lęku, cierpienia i śmierci. Muzyka, gesty i rekwizyty o bogatym znaczeniu symbolicznym zabierają widzów w podróż do mrocznego miejsca, gdzie mogą oni przyjrzeć się śladom i cieniom pozostawionym przez przeszłość oraz znaleźć dla siebie miejsce w wielopokoleniowym świadectwie pamięci.

Armine, Sister to spektakl – seans, dedykowany historii, kulturze i Ludobójstwu Ormian. Scenografia i muzyka nadają mu rytualny, bardzo uroczysty wydźwięk. Twórcy przedstawienia odtwarzają na nowo wydarzenia sprzed stu lat skupiają się jednak nie na scenach uśmiercania jednych przez drugich, ale na emocjach związanych z utratą godności i tożsamości. Realizatorzy opowiadają smutną historię przy użyciu rekwizytów-symboli, co czyni inscenizację metaforyczną i mityczną opowieścią o przeszłości. Nie ma w tym spektaklu słów, co potęguje odbiór innych wykorzystanych środków wyrazu gestów i dźwięków.

Reżyser Jarosław Fret pozbawia Armine, Sister jasnej fabuły scenografię tworzą szesnaście kolumn i przerażające wyposażenie, przywodzące na myśl bardziej salę tortur, niż wnętrze kościoła. Maltretowane kobiety wiją się na żelaznym łóżku, na krzesłach dokonują się egzekucje, raz po raz padają drewniane kładki (symbolizujące wyważane drzwi), a towarzyszące widowisku dźwięki budują podniosły nastrój.

Przedstawienie budzi silne emocje. Napięcie, z którym widz styka się już w kontakcie z mroczną scenografią, utrzymuje się w nim do samego końca. Twórcy wykorzystują subtelne narzędzia kreowania scenicznej rzeczywistości: degradację Ormian ucieleśnia miażdżony w rękach i pod stopami owoc granatu symbol Armenii. Szkarłatne nici, które trzymają w dłoniach kobiety, stają się czytelnym znakiem przelanej krwi.

Emocjonalnym scenom towarzyszy równie przeszywający śpiew w wykonaniu muzyków. Reżyser angażuje w swój projekt artystów z całego świata, między innymi z Azji Mniejszej, Iranu, Teheranu i Anatolii. Pieśni polifoniczne, hymny i pogrzebowe kompozycje doskonale współgrają z tym, co dzieje się na scenie. Gwałtownym aktom przemocy towarzyszy chóralny, kościelny śpiew, a półmrok sprawia, że inscenizacja zyskuje mistyczną i tajemniczą oprawę.

Armine, Sister to przejmujący spektakl oparty na całkowitej degradacji przestrzeni. Scenografia ulega zniszczeniu, a ze zburzonych kolumn sypie się pustynny piasek. Teatralna przestrzeń staje się metaforycznym obrazem zasypanych i opuszczonych świątyń w tureckiej Anatolii. Ormianki przegrały z brutalnością tureckich żołnierzy nagie i bezbronne pozostawiają w wyobraźni odbiorcy miejsce na własną refleksję.

Angelika Szubert, Teatralia Wrocław

Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 187/2016

Olimpiada Teatralna Wrocław 2016

Teatr ZAR

Armine, Sister

reżyseria, dramaturgia muzyczna, architektura spektaklu: Jarosław Fret

koordynacja projektu: Magdalena Mądra

współpraca wokalna: Virginia Pattie Kerovpyan

aktorzy/muzycy: Davit Baroyan, Ditte Berkeley, Przemysław Błaszczak, Alessandro Curti, Jarosław Fret, Murat İçlinalça, Dengbesz Kazo, Aram Kerovpyan, Vahan Kerovpyan, Kamila Klamut, Aleksandra Kotecka, Simona Sala, Orest Sharak, Mahsa Vahdat, Marjan Vahdat, Tomasz Wierzbowski

prowadzenie studia śpiewu modalnego: Aram Kerovpyan

współpraca wokalna: Virginia Pattie Kerovpyan

scenografia: Maciej Mądry, Krzysztof Nawój, Paweł Nowak, Bartosz Radziszewski, Andrzej Walada (zespół kierowany przez Piotra Jacyka)

realizacja świateł: Maciej Mądry

koordynacja projektu: Magdalena Mądra

obsada: Davit Baroyan, Ditte Berkeley, Przemysław Błaszczak, Alessandro Curti, Jarosław Fret, Murat İçlinalça, Dengbesz Kazo, Aram Kerovpyan, Vahan Kerovpyan, Kamila Klamut, Aleksandra Kotecka, Simona Sala, Orest Sharak, Mahsa Vahdat, Marjan Vahdat, Tomasz Wierzbowski

premiera: 28 listopada 2013

fot. Irena Lipińska

Angelika Szubert – absolwentka historii sztuki i dziennikarstwa. Estetka, miłośniczka surrealizmu i teatru dramatycznego.