Sarajevo MindMap

Sarajevo MindMap

“Sarajevo Mind Map” jest interdyscyplinarnym projektem artystycznym o pamięci i przestrzeni miejskiej. Chcemy się w nim skupić na stolicy Bośni i Hercegowiny – Sarajewie. We współpracy z mieszkańcami miasta tworzymy:

film dokumentalny o przestrzeni miejskiej Sarajewa widzianej z perspektywy miejsc, historii i emocji jego mieszkańców.

– przedstawienie taneczne, którego scenografią i jednym z “aktorów” będzie video instalacja; inspirację do przedstawienia czerpiemy z wywiadów z mieszkańcami Sarajewa; video instalacja będzie zawierała części choreografii nagrane w przestrzeni miejskiej.

– warsztaty taneczne, filmowe, teatralne dla młodzieży w Sarajewie, których efektem będą prezentacje w otwartej przestrzeni miasta i wystawa zdjęć oraz rysunków najmłodszych; np. podczas warsztatów filmowych razem z uczestnikami przygotowujemy photo-stories, które osadzone są w przestrzeni miejskiej Sarajewa.

– wystawę prac stworzonych podczas warsztatów filmowych przez mieszkańców Sarajewa różnych generacji.

Adres naszej strony internetowej:

http://joannamazielinska.wix.com/sarajevomindmap

film z warsztatów tanecznych: https://vimeo.com/134203945

Kim jesteśmy? Przede wszystkim parą przyjaciół. Razem studiowałyśmy i od zawsze łączyła nas pasja do tańca i teatru.

 

Joanna Zielińska – producent i pomysłodawca projektu Sarajevo Mind Map. Doktorantka Katedry Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Łączy pracę naukową z działalnością artystyczną. Swoje badania poświęca Sarajewu, które eksploruje już od 4 lat. Od 3 lat ściśle współpracuje z Sarajewskim Teatrem Wojennym przy realizacji różnych projektów.

Anna Kosiorowska – choreografka przedstawienia projektu Sarajevo Mind Map. Tancerka, której bliski jest teatr dokumentu.

Inspiracji choreograficznych poszukuje w autentycznych historiach, postaciach, gestach i nagraniach muzycznych. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST w Krakowie (2013). W ramach Stypendium z Funduszu Promocji Twórczości MKiDN w 2014 roku zrealizowała spektakl taneczny Twarze Medei.

Ponadto projekt współtworzą wspaniali artyści z Polski, Niemiec i Bośni i Hercegowiny, zajmujący się teatrem, tańcem, fotografią, filmem, video artem, filmem dokumentalnym, m.in.: Bianca Lucas (polska reżyserka filmowa studiująca w sarajewskiej akademii Film.Factory), Zulfikar Filandra (bośniacki reżyser teatralny), Mateusz Gołębiewski (operator kamery z Polski), Kim Sokolowski (tancerz z Niemiec), Ivana Gojmerac (tancerka i doktorantka z BiH), Michelle Azdajić (tancerka z USA), Amila Terzimehić (aktorka Sarajewskiego Teatru Wojennego), Igor Bosnjak (video artysta z BiH).

Nie otrzymujemy za naszą pracę wynagrodzenia. Robimy to ponieważ łączy nas pasja do miasta, sztuki i wymiany kulturowej.

Pomysł projektu zrodził się cztery lata temu, w roku 2011, gdy wybrałam się (Joanna Zielińska) na moją pierwszą wielką wyprawę na Bałkany. Podróżowałam wówczas auto-stopem i miałam ambitny plan zwiedzenia wszystkich krajów byłej Jugosławii. Po tym jak wyjechałam z Serbii, utknęłam jednak w państwie, które jak się okazało, nie ma mapy. Tak, podczas mojej pierwszej wyprawy do Bośni i Hercegowiny  Google Maps nie posiadały mapy tego kraju – był on reprezentowany przez białą plamę pomiędzy Serbią, Czarnogórą i Chorwacją, z rozrzuconymi chaotycznie punktami większych miast. Nie zaznaczono jednak żadnych dróg, rzek, szczytów. Wieżdżałam w kraj-widmo, z którego już symbolicznie nie znalazłam drogi powrotnej. Po latach przekonałam się, że biała plama z Google Maps jest nie tylko fizyczną reprezentacją braku, ale również symboliczną reprezentacją braku Bośni w świadomości większości Europejczyków. Jakby po tragedii ostatniej wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-1995) świat chciał wymazać ten kraj jak wyrzut sumienia.  

Naszym celem jest wypełnienie symbolicznej białej plamy na mapie obrazami, historiami ludzi, emocjami, muzyką i energią Sarajewa, które przybliżą Wam to przepiękne, pełne historii i kultury miasto. Uważamy, że Europa nie powinna ograniczać się do wielkich ośrodków, takich jak Paryż, Berlin, Londyn, ale winna mówić też o miastach takich jak Sarajewo: odmiennych, które stanowią o jej różnorodności kulturowej, religijnej, historycznej, i które wciąż mogą nas wiele nauczyć o nas samych.

Dlaczego Sarajewo? Sarajewo to wyjątkowe miasto, onegdaj nazywane europejskim Jeruzalem, mostem łączącym kulturę wschodu i zachodu. W promieniu kilometra spotykają tu się cztery świątynie głównych religii świata: meczet, cerkiew, kościół katolicki i synagoga. Sarajewo to również miasto dotkliwie dotknięte przez historię. Jak powiedziała Susan Sontag: Sarajewo to miasto-symbol dwudziestego wieku. To tu zamachem na arcyksięcia Ferdynanda rozpoczęła się pierwsza Wojna Światowa, stanowiąca symboliczny początek ubiegłego stulecia i tu wojną w latach 1992-1995 zakończył się dwudziesty wiek. Dziś, kiedy wspominam o Sarajewie, 90% ludzi nie ma większego pojęcia gdzie dokładnie i czego stolicą jest to miasto. Wielu kojarzy je z Serbią, niektórzy z Jugosławią, zdarzają się odważni, którzy twierdzą, że leżało w Czechosłowacji. 🙂 Wydaje się, że Sarajewo zniknęło z politycznej i kulturalnej mapy Europy. Gdzie jest Sarajewo teraz na mapie europejskiej pamięci? Jaka jest jego tożsamość? Jacy są jego ludzie? Czy rzeczywiście wciąż żyją oni przeszłością, podziałami etnicznymi i religijnymi? Czym jest dla nich przeszłość, jaka jest teraźniejszość i jak widzą przyszłość?

O to zapytaliśmy mieszkańców Sarajewa różnych generacji, żeby uzyskać jak najszerszą perspektywę. Naszym projektem chcemy przybliżać Wam odpowiedzi na te pytania. Chcemy pokazać, że Europa XXIwieku może wiele nauczyć się i czerpać ze spektrum doświadczeń, historii i kultury Bośni.

Co już zrobiliśmy?

Realizację projektu rozpoczęliśmy w czerwcu tego roku. Dzięki uprzejmości Sarajewskiego Teatru Wojennego przeszliśmy przez pierwsze etapy projektu, czyli:

WYWIADY: Do tej pory przeprowadziliśmy wywiady z mieszkańcami Sarajewa, zgromadziliśmy ich historie, zdjęcia, wspomnienia i emocje. Na bazie tych historii zbudujemy fabułę filmu oraz spektaklu i części wystawy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

WARSZTATY TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO: Właśnie zakończyliśmy intensywne warsztaty tańca współczesnego.

To było niesamowite doświadczenie, zgromadziliśmy ludzi w różnym wieku, którzy razem cieszyli się ruchem 🙂 Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z zajęć ruchowych.

Jakby tego było mało w tym tygodniu rozpoczynamy drugą sekcję warsztatów:

– filmowych prowadzonych przez polską artystkę Biancę Lucas (które jest na studiach III stopnia w sarajewiskiej akademii Film.Factory)

– teatralnych prowadzonych przez młodego reżysera z Sarajewa Zulfikara Filandrę

– oraz tańca integracyjnego prowadzonych przez tancerkę oraz doktorantkę Uniwersytetu w Sarajewie Ivanę Gojmerac, która w swojej pracy naukowej i tanecznej bada terapektyczny wpływ tańca i muzyki na dzieci z problemami zdrowotnymi.

Będziemy Was informować o naszych postępach na bieżąco 🙂 !!!

Oprócz warsztatów, przed nami są jeszcze próby do przedstawienia tanecznego, które rozpoczęliśmy 20 lipca; stworzenie video instalacjiplan filmowy do krótkiego metrażu o Sarajewie (w sierpniu) oraz wystawa we wrześniu. Premiera całego projektu wydarzy się we wrześniu 2015 roku!! Następnie SARAJEVO MIND MAP będzie podróżować, między innymi zawita do Polski!

———————————————————————————————————–

PROSIMY, wesprzyj nas w realizacji tego wyjątkowego projektu, który tworzymy między innymi właśnie dla Ciebie, żebyś mógł doświadczyć Sarajewa oczami jego mieszkańców, z ich perspektywy, a nie ze stron przewodników turystycznych. Żebyś mógł poznać zakarmarki miasta, ukryte przed okiem przechodnia i turysty. Aby ukończyć projekt prosimy Cię o małe wsparcie.

Projekt realizowany jest we współpracy z Sarajewskim Teatrem Wojennym, który służy wsparciem i pomocą merytoryczną, jak również zapewnia nam zaplecze w postaci przestrzeni, aktorów/tancerzy i obsługi technicznej do realizacji warsztatów oraz przedstawienia tanecznego. Drugim partnerem jest bośniacka organizacja Tanzelarija, która zajmuje się promocją tańca współczesnego w Bośni i Hercegowinie. Prezentacja wyników w Polsce zaplanowana jest na styczeń 2016 roku.

Stworzyliśmy wydarzenie na facebooku Tanzelariji, dzięki któremu ludzie zainteresowani braniem udział w projekcie (wywiadach) zgłaszają się ze swoimi historiami i sugestiami.

Strona internetowa projektu znajduje się tutaj.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem mediów w Sarajewie: gazet, radia, telewizji. Zostaliśmy zaproszeni do 5 stacji telewizyjnych, m.in. Alfa TV, TV SA, Face TV.

Przykładowy artykuł w gazecie o naszym projekcie:

Promocję projektu wspierają partnerzy Sarajewskiego Teatru Wojennego. Premierę spektaklu będą dodatkowo promować plakaty, program teatralny, informacje na stronie internetowej SARTR-u oraz organizacji zajmującej się tańcem współczesnym – Tanzelariji, niemieckiej organizacji MitOst, portalach społecznościowych.
Projekt otrzymał dofinansowanie na część warsztatową z niemieckej organizacji MitOst, a także dofinansowanie zakwaterowania z Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Bratniak. Posiadamy również poparcie Ambasady Republiki Polskiej w Sarajewie.

W związku z tym, że wszyscy pracujemy na zasadach wolontariatu, walczymy teraz o wsparcie dla artystów (o ile zbierzemy dodatkowe środki przeznaczymy je na zwrot kosztów utrzymania), ale przede wszystkim zbieramy teraz pieniądze na pokrycie części kosztów związanych z produkcją spektaklu i postprodukcją filmu dokumentalnego. BĘDZIEMY WDZIĘCZNI ZA KAŻDĄ ZŁOTÓWKĘ!

Jeżeli kampania będzie wyjątkowo udana za zebrane pieniądze przewieziemy projekt do Polski.

Ukończony projekt będzie można zobaczyć w Polsce z pewnością na festiwalu HartOFFanie Teatrem i nie tylko. Projket będziemy chcieli zaprezentować jak najszerszej publiczności międzynarodowej aplikując o udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach, o które już aplikujemy.

Podobny projekt chcielibyśmy w przyszłości przeprowadzić w innych miastach bałkańskich i europejskich, tworząc European Memory Map.

 

PARTNERZY:

Sartr2

tanzelarija

SPONSORZY:

MitOst-Logo

CULTUREPL-poziom01 [Converted]

logo Fundacji

WSPARCIE:

ambasada

PATRONAT MEDIALNY:

teatralia_logo

Balkanistyka-logo-PNG-small

LOGO_PLAY_2015