W rytmie sztucznej inteligencji (Stocos)

W rytmie sztucznej inteligencji (Stocos)

Polska premiera spektaklu multimedialnego Stocos hiszpańskiego duetu Palacio/ Romero to chyba jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń podczas 28 Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Innowacyjne przedstawienie z wykorzystaniem symulacji komputerowych, muzyki i tańca to trzecia część trylogii będącej efektem współpracy kompozytora Pabla Palacia i choreografki Muriel Romero.

Na białym tle pojawiają się komputerowe wizualizacje. Z rozstawionych wokół widowni głośników co chwilę słychać nowy dźwięk – mniej lub bardziej intensywny, szybki lub wolny, ale najczęściej głośny. Na ten dźwięk odpowiada pojawiająca się nagle znikąd grafika. Z nią z kolei współgrają tancerki. Punktem wyjściowym Stocos jest proces stochastyczny, bazujący na przypadkowości. I to właśnie on był źródłem i metodą powstawania spektaklu. Palacio odtwarzał choreografce Muriel jakiś dźwięk, a ona w odpowiedzi wykonywała gest. Podobnie było z wizualizacją. W konsekwencji możemy podziwiać pięćdziesiąt minut multimedialnego widowiska, analizując różnorodne interakcje pomiędzy dźwiękiem a gestami.

Ta niebywała abstrakcja ma swoje korzenie w poszukiwaniach związków pomiędzy ciałem a przyrodą, gestem a matematyką, ruchem a sztuczną inteligencją. Nie bez przyczyny zatem Palacio i Romero zaprosili do współpracy badacza tego ostatniego zjawiska – Daniela Bisiga. Symulacje komputerowe autorstwa Bisiga doskonale współgrają z resztą performansu, dając efekt rodem z Matrixa. Całość prezentuje się bardzo interesująco, tym bardziej że widz usytuowany jest w centrum tych niezwykłych wydarzeń.

Maria Górecka, Teatralia Trójmiasto
Magazyn Internetowy „Teatralia”, numer 62/2013

28 Dni Sztuki Współczesnej, 17–26 maja 2013, Białystok

Pablo Palacio/Muriel Romero

Stocos

pomysł: Pablo Palacio, Muriel Romero, choreografia: Muriel Romero, kompozycja muzyczna: Pablo Palacio, interaktywne materiały wizualne i symulacje komputerowe: Daniel Bisig, obsada: Begoña Quiñones, Muriel Romero

fot. Pablo Nieto Ruidavets

Maria Górecka – rocznik 1989, absolwentka kulturoznawstwa, obecnie studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, zakręcona na punkcie teatru i dobrego filmu, lubi tańczyć, kocha dalekie podróże.