W rytmie flamenco (Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show)

Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show to niezwykłe przedstawienie z repertuaru Opery Wrocławskiej, zagrane jedynie raz dla wielotysięcznej widowni na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Widowisko w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego i Ignacia García to wydarzenie wpisane w program Europejskiej Stolicy Kultury. Pięknie oprawiona w dźwięki, obrazy i światła opera o losach słynnej Cyganki Carmen zachwyciła. Efekty specjalne, scenografia, stroje i muzyka sprawiły, że scena zamigotała feerią barw. Hiszpański klimat podkreśliły dźwięki flamenco, pasja bijąca od aktorów i magiczna otoczka, a ogień wokół roznieciła wspaniała Kate Aldrich, która w roli namiętnej Carmen wypadła doskonale.

Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show to inscenizacja oparta na fragmentach dzieła operowego Georges’a Bizeta Carmen. Spektakl rozgrywa się na tle monumentalnej scenografii, imitującej miejską architekturę. Klimatyczne budynki, wieżyczki i hiszpańska tawerna sprawiają, że przestrzeń stadionu nabiera zupełnie innego charakteru. Kiedy zapalają się światła i zaczyna grać muzyka, opera z powodzeniem przenosi widownię w baśniowy świat Sewilli. Na gmachach budowli widzowie mogą zobaczyć projekcje multimedialne, przedstawiające anomalie pogodowe i palący się ogień. Dzięki takim zabiegom występy solistów i zespołów operowych zyskują wspaniałą oprawę estetyczną, a namiętności i rozterki głównych bohaterów budzą jeszcze więcej emocji.

Zgodnie z pierwowzorem, uwodzicielska Carmen to kobieta, która bawi się uczuciami mężczyzn – rozkochuje ich w sobie, a potem porzuca. Słynny wers pieśni „Miłość to ptak niepokorny” zdaje się idealnie wieńczyć jej stosunek do uczuć. Rozkapryszona i namiętna postać, dzięki aktorce Metropolitan Opera – Kate Aldrich, zyskuje niesamowicie żywiołową naturę, silną osobowość, charyzmę i cudowny głos. Piękne stroje eksponują urodę gwiazdy i kokieteryjność głównej bohaterki. Na uwagę zasługuje również Arnold Rutkowski jako Don Jose – sprawdza się w roli rozgoryczonego adoratora – serwuje widzom emocjonujące chwile, kiedy uśmierca nieokiełznaną Carmen.

Cechą charakterystyczną inscenizacji jest połączenie kilku różnych sztuk widowiskowych – legendarnej opery, operetki i musicalu. Choreografia w wykonaniu Janiny Niesobskiej i Manuela Segovii sprzyja koncepcji gorącej hiszpańskiej nocy w rytmie flamenco. Taneczne show zapewnia widzom sporo rozrywki – kilkuset wokalistów i tancerzy wychodzi na tarasy oraz balkony, by przed wielotysięcznym tłumem zaprezentować swoje umiejętności. Widowisko jest wdzięczne, a magiczna otoczka nie opuszcza sceny aż do zakończenia spektaklu. Widzowie mają okazję usłyszeć wspaniałe utwory w wykonaniu muzyków Opery Wrocławskiej, artystów z Madrytu i twórców z San Sebastian. Mężczyźni na głównej scenie walczą, kobiety tańczą u ich boku i na balkonach, a w górze unoszą się szpady, parasolki, chusty oraz wachlarze. Efekty wizualne zachwycają paletą kolorów – wszystkie detale scenograficzne i kostiumy zostały dopracowane do perfekcji. W inscenizacji wzięły udział również andaluzyjskie konie, które tańczą w rytmie flamenco i dają popis swoich akrobatycznych umiejętności. W widowisku nie zabrakło tradycyjnych utworów znanych z klasyki – widzowie mieli okazję usłyszeć słynną „Habanerę” i arię Torreadora.

Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show to widowisko, a od tego typu przedsięwzięć artystycznych oczekuje się rozmachu i intensywnych wrażeń. Spektakl z pewnością nie rozczarował – wykorzystane zabiegi inscenizacyjne ubarwiły i rozświetliły operową scenerię, a muzyka połączona z tańcem wprawiła w ruch wszystko wokół.

Angelika Szubert, Teatralia Wrocław

Magazyn Internetowy „Teatralia”,  numer 177/2016

Opera Wrocławska

Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show

koncepcja: Ewa Michnik

reżyseria: Waldemar Zawodziński, Ignacio Garc”a

kierownictwo muzyczne, dyrygent: Tomasz Szreder

we współpracy z Oliverem Diazem

scenografia: Waldemar Zawodziński

kostiumy: Waldemar Zawodziński, Maria Balcerek

choreografia: Janina Niesobska, Manuel Segovia

premiera: 18 czerwca 2016

fot. Tomasz Hołod

Angelika Szubert – studentka historii sztuki. Absolwentka dziennikarstwa. Estetka, miłośniczka surrealizmu i teatru dramatycznego.