Rozród – spółkowanie – śmierć (Bacon)

Bacon to spektakl inspirowany życiem i twórczością irlandzkiego malarza, rzecz bardzo smaczna, pełna dystansu i inteligentnego humoru. Na ucztę zaprasza teatr o egzotycznej, intrygującej nazwie – Malabar Hotel.

Jak definiują swoją działalność twórcy teatru – w centrum ich zainteresowań znajduje się forma. Tym razem artyści próbują wejść w ramy obrazów Francisa Bacona, ożywić postaci, a poprzez nie – ukazać lęki i dziwactwa samego twórcy. Sięgnęli także do niektórych inspiracji malarza – utworów Szekspira i Eliota. Z bogactwa źródeł wyłania się interesujący kolaż, będący raczej artystyczną wariacją niż próbą odzwierciedlenia rzeczywistej sylwetki Bacona.

Fascynacje artysty oscylowały wokół mrocznych aspektów ludzkiej natury – skłonności do okrucieństwa oraz przeświadczenia o nieuchronności śmierci. W swoich pracach Bacon wydobywa na wierzch towarzyszące człowiekowi niepokoje, pokazuje kruchość ludzkiego ciała, sprowadzonego do mięsa i tkanek o pięknym czerwonym kolorze. Wszyscy jesteśmy tylko mięsem, a życie ogranicza się do rozrodu, spółkowania i śmierci – przemawia do nas Bacon przepuszczony przez filtr Marcina Bartnikowskiego, reżysera spektaklu.

Artyści Malabar Hotel ożywili nie tylko samego malarza, lecz także niektóre z jego postaci. Nie są to jednak przeniesienia w skali jeden do jednego. Całokształt twórczości i biografii legendarnego twórcy potraktowano z przymrużeniem oka i dużą dozą humoru. Widzowie są zaproszeni do gry skojarzeniami i kliszami odwołującymi się do wiedzy na temat życia i dzieł autora. Spektakl bowiem nie tylko angażuje wyobraźnię odbiorcy, lecz także sprawdza jego przygotowanie merytoryczne. Żeby zagrać w tę grę, należy zatem posiadać odpowiednie karty. Jeśli tego atrybutu nam nie zabraknie – dobra dawka inteligentnej rozrywki gwarantowana.

Karolina Sendal, Teatralia Warszawa
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 63/2013

Teatr Malabar Hotel w Warszawie

Bacon

reżyseria: Marcin Bartnikowski

muzyka: Anna Świętochowska

scenografia, lalki: Marcin Bikowski

obsada: Marcin Bikowski

premiera: 22 maja 2013

fot. mat. teatru