Royal Opera House na żywo w Multikinie - "Rapsodia. Dwa gołębie" i "Traviata"

Royal Opera House na żywo w Multikinie – “Rapsodia. Dwa gołębie” i “Traviata”

Multikino i British Council zapraszają na sezon 2015/2016 Royal Opera House na żywo! Widzowie 15 kin w Polsce będą mogli uczestniczyć w aż 12 wydarzeniach transmitowanych z Opery Królewskiej. W programie zobaczymy 6 oper oraz 6 wydarzeń baletowych.

Royal Opera House – jeden z najważniejszych (obok English National Opera) gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden, siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet). Do dziś Opera Królewska, obok takich teatrów jak Teatro alla Scala, Opera Wiedeńska, Gran Teatre del Liceu i Metropolitan Opera, należy do najpiękniejszych i najznakomitszych budynków operowych świata, gdyż od początku istnienia teatr ściąga tłumy widzów z różnych zakątków świata. Na tej scenie występowało i występuje wielu polskich artystów, takich jak: Ewa Podleś, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Aleksandra Kurzak.

Rapsodia / Dwa gołębie – 26 stycznia 2016, wtorek, 20:15

Balet Królewski
Choreografia: Frederick Ashton
Muzyka: Siergiej Rachmaninow, André Messager, w aranżacji Johna Lanchbery

Transmisje z Royal Opera House 2015/2016 zobaczymy tylko w następujących 15 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

Traviata” na żywo z Royal Opera House w Londynie 

Data transmisji: 4 lutego, 19:45

Czas trwania: 200 minut (w tym dwie przerwy)

Traviata (Giuseppe Verdi)
Muzyka – Giuseppe Verdi
Libretto – Francesco Maria Piave
Dyrygent – Yves Abel
Reżyseria – Richard Eyre
Scenografia – Bob Crowley
Oświetlenie – Jean Kalman
Ruch sceniczny – Jane Gibson
Chór Opery Królewskiej
Orkiestra Opery Królewskiej

Osoby / Obsada:
Violetta Valery, kurtyzana – sopran – Venera Gimadieva
Alfredo Germont, kochanek Violetty – tenor – Saimir Pirgu
Giorgio Germont, ojciec Alfreda – baryton – Luca Salsi
Flora Bervoix, przyjaciółka Violetty – mezzosopran – Andrea Hill
Annina, służąca Violetty – sopran – Sarah Pring
Gaston de Letorieres – tenor – Luis Gomes
Baron Douphol – baryton – Yuriy Yurchuk
Markiz d’Obigny – bas – Jeremy White
Doktor Grenvil – bas – James Platt
Józef, służący Violetty – bas – Neil Gillespie
Służący Flory – tenor – Michael Lessiter
Posłaniec – bas – John Bernays

Streszczenie Libretta:

Opera rozgrywa się w Paryżu i w podparyskiej posiadłości w drugiej połowie XIX wieku.

Akt I
W apartamentach kurtyzany Violetty Valery odbywa się bal. Młody Alfred Germont wznosi toast na cześć miłości. Alfred kocha Violettę od dawna. Nie kryje swych uczuć, jednak Violetta oświadcza, że nie potrafi kochać i radzi Alfredowi aby o niej zapomniał. Jednak gdy zostaje sama, rozmyśla nad pustym życiem jakie pędziła dotychczas i postanawia zacząć nowe u boku Alfreda.

Akt II
Odsłona 1
Alfred i Violetta żyją w ustronnej willi pod miastem. Kiedy Alfred dowiaduje się, że Violetta ma kłopoty finansowe, postanawia zdobyć pieniądze, by pomóc ukochanej. Po jego odjeździe do Paryża w willi zjawia się ojciec Alfreda. Chce odebrać Violetcie syna. Gdyby narzeczony siostry Alfreda dowiedział się, że Alfred żyje z byłą kurtyzaną, zerwałby zaręczyny. Ojciec błaga Violettę, by dla dobra Alfreda i jego rodziny zrezygnowała ze swej miłości. Violetta godzi się na tę najcięższą ofiarę. Gdy Alfred wraca, oświadcza mu, że musi wyjechać. Po jej odjeździe Alfred odnajduje list, w którym Violetta oznajmia, że wraca do Paryża, by prowadzić dawny tryb życia. Zazdrosny i rozgniewany Alfred wybiega z domu i spotyka ojca. Starzec prosi go, by nie szukał Violetty i wrócił do rodziny. Alfred nie słucha go i jedzie do Paryża.

Odsłona 2
U Flory Bervoix, przyjaciółki Violetty, odbywa się przyjęcie. Jest na nim Violetta z baronem Douphol. Zjawia się Alfred. Udając, że nie dostrzega Violetty, gra z baronem w karty. Wygrywa poważne sumy, potem kłóci się z rywalem i wreszcie wyzywa go na pojedynek. Violetta próbuje temu zapobiec; wtedy Alfred obrzuca ją obelgami i rzuca jej pod nogi wygrane pieniądze. Upokorzona Violetta mdleje. Zjawia się ojciec Alfreda, który wyrzuca synowi brutalne zachowanie.
Akt III
Ciężko chora Violetta leży samotna w swym mieszkaniu. Przed śmiercią chce jeszcze raz ujrzeć ukochanego. Alfred, który dowiedział się już, jak wielką ofiarę poniosła dla niego Violetta, zdołał wybłagać u ojca zezwolenie na ślub. Obaj przybywają obaj do domu Violetty. Na widok Alfreda Violetta zapomnieć chce o swej chorobie. Niestety, wyczerpana umiera w ramionach ukochanego.

Transmisje z Royal Opera House 2015/2016 zobaczymy w następujących 15 kinach tylko w sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

https://multikino.pl/pl/wydarzenia/wybrane/royal-opera-house-na-zywo-rapsodia-dwa-golebie

https://multikino.pl/pl/wydarzenia/wybrane/royal-opera-house-na-zywo-traviata