Rebelia kobiet – rusza Festiwal Demoludy

Od 17 do 20 października w Olsztynie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Demoludy. VI edycja wydarzenia będzie poświęcona różnym obliczom kobiecości. W tym roku projekt stał się jednym z głównych wydarzeń realizowanych w ramach kampanii „Warmia: Rebelia Kultury”.

Tegoroczna edycja Festiwalu Demoludy pod hasłem Wolność zamiast kwiatów zostanie poświęcona kobietom.  Podczas wydarzenia artyści będą starali się zaprezentować podobieństwa i różnice w postrzeganiu kobiecości w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Podczas tegorocznego Festiwalu będziemy starać się szukać odpowiedzi w jakim stopniu kultura, historia i społeczeństwo w odmiennych od siebie obyczajowo państwach określa współczesną kobiecość. Będziemy starali się opowiedzieć historię różnych kobiet przez pryzmat wyobrażeń, stereotypów oraz uprzedzeń historycznych, które funkcjonują w codziennym życiu każdego z nas – komentuje Marcin Zawada, dyrektor artystyczny.

W trakcie trwania festiwalu uczestnicy będą mogli obejrzeć m.in. premierowy spektakl Królowa ciast, realizowanego przez Teatr im. Stefana Jaracza opowiadającego historię Eryki, małej dziewczynki, która tkwi w toksycznej relacji z apodyktycznym ojcem. Rosyjski Teatr.doc wystąpi natomiast z politycznym spektaklem Dwóch w twoim domu a rumuński Teatr Act zaprezentuje spektakl Zabawy na podwórku, w którym zostanie poruszony problem przemocy wobec nastolatki.

Podczas festiwalu nie zabraknie również muzyki. Pierwszego dnia wydarzenia odbędzie się koncert bułgarskiego zespołu Eva Quartet, w skład którego wchodzą śpiewaczki światowej sławy zespołu Le Mystere des Voix Bulgares. Natomiast w środowy wieczór DJ Ambrella będzie miksować ludową muzykę Europy Środkowo-Południowej. W trakcie dnia odbędzie się również Śniadanie na językach – spotkanie poświęcone istniejącym sposobom i możliwym scenariuszom odzyskiwania głosu przez kobiety w dyskursie zarówno prywatnym jak i oficjalnym.

REPERTUAR FESTIWALU DEMOLUDY

17 października (środa)

godz. 17.00: Królowa ciast, Teatr im Stefana Jaracza w Olsztynie (Polska),

Scena Margines, ul. Pstrowskiego 23, czas: 60 min., bilet: 32 zł (normalny), 16 zł (ulgowy)

godz. 19.00: Eva Quartet (Bułgaria), Ewangelicki Kościół Chrystusa Zbawiciela, ul. Stare Miasto 1, czas: 70 min., wstęp wolny

godz. 20.30: DEMO-PARTY, pub Sowa, ul. Zamkowa 2, wstęp wolny

18 października (czwartek)

godz. 17.00: MIĘSO – czytanie performatywne, CEiIK, ul. Parkowa 1, czas: 50 min., wstęp wolny

godz. 18.00: Dwóch w twoim domu, Teatr.doc (Rosja), Scena w CEiIK-u, ul. Parkowa 1, czas: 50 min., bilety: 50 zł

godz. 20.00: Prezydentki, Teatr im. Józefa Katony (Węgry), Scena Kameralna, ul. Pstrowskiego 23, czas: 135 min., bilet: 50 zł

19 października (piątek)

godz. 12.00: DRUGIE ŚNIADANIE MISTRZYŃ, Restauracja Malta Cafe, ul. Lelewela 6a, czas 90 min., wstęp wolny

godz. 17.00: ANTYKODY – czytanie performatywne, Kawiarnia Teatralna, ul. Pstrowskiego 23, czas: 50 min., wstęp wolny

godz. 18.00: Zabawy na podwórku, Teatr Act (Rumunia), Scena Kameralna, ul. Pstrowskiego 23, czas: 70 min., bilet: 40 zł

godz. 20.00: Chaos, Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny, Scena w CEiIK-u, ul. Parkowa 1, czas: 105 min., bilet: 50 zł

20 października (sobota)

godz. 16.00: Królowa ciast, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie (Polska), Scena Margines, ul. Pstrowskiego 23, czas: 60 min., bilet: 32 zł (normalny), 16 zł (ulgowy)

godz. 19.00: Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (Polska), Scena w CEiIK-u, ul. Parkowa 1, czas: 90 min., bilet: 60 zł

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.demoludy.art.pl.

Kampania „Warmia: Rebelia Kultury” to cykl artystycznych wydarzeń pokazujących, że Warmia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc w Polsce. Przez 4 miesiące, od początku lipca do końca października, odbywa się tam: 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Prezentują: muzykę, street art, performance, film, design czy literaturę. Dotychczas w ramach kampanii odbyły się: street-artowy Bruk Festival, alternatywny Dobremiastock Rebel Festival, poświęcona muzyce basowej Rebelia Niskich Tonów (Bass Days Poland). Podróż po Warmii rozpoczęło mobilne astrolabium, trwa także akcja popularyzująca czytelnictwo – „Rebelia Czytania”.

Dodatkowych informacji na temat projektu udziela:

Magdalena Kalinowska, Go Culture. Komunikacja dla kultury
t: + 48 22 224 28 48, 22 490 10 20 oraz  + 48 790 606 875
magdalena.kalinowska@goculture.pl