PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY XXVII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRALNEGO WALIZKA – ŁOMŻA (11-­14 czerwca)

JURY w składzie: Lucyna Kozień /przewodnicząca/, Zoran Djeric, Wiesław Hejno, Bożena Krystyna Sawicka, Halina Waszkiel. Po obejrzeniu trzynastu konkursowych przedstawień :

1. „Opowieść o drzemiącym smoku” Latvia Puppet Theatre z Rygi /Łotwa/

2. „Skarpety i papiloty” Wrocławskiego Teatru Lalek /Polska/

3. „Pirat 07 & Królowa Miłości” Theatre Alfa z Pilzna /Czechy/

4. „Don Kichot Suita” Theater des Lachens z Frankfurtu /Niemcy/

5. „O chłopcu, który rysował” Bratislava Puppet Theatre /Słowacja/

6. „Ukochana córka” Marie de Jongh(Tartean Teatroa) z Bilbao /Hiszpania/

7. „Niedźwiedź” Kostroma Puppet Theatre /Rosja/

8. „Mali czarodzieje” Varna State Puppet Theatre /Bułgaria/

9. „Stworzenia sceniczne” Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina/Polska/

10. „Ręce” El Patio Teatro z Logrono /Hiszpania/

11. „Poczekalnia” Nordic Puppet Ambassadors z Turku /Finlandia/

12. „Lenka” Białostockiego Teatru Lalek /Polska/

13. „Gęś, Śmierć i Tulipan” Teatru Baj z Warszawy /Polska/

postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix w wysokości 4.500,00 ufundowane przez Prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymuje spektakl „Don Kichot Suita” w wykonaniu Theater des Lachens z Niemiec.

Nagrodę w wysokości 1.500,00 ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje Marcin Jarnuszkiewicz za inscenizację przedstawienia „Gęś, Śmierć i Tulipan” Teatru Baj z Warszawy.

Nagrodę w wysokości 1.500,00 ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje Victor Nikonenko za scenografię do przedstawienia „Niedźwiedź” Teatru Lalek z Kostromy /Rosja/.

Nagrodę w wysokości 1.500,00 ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymuje Burakura za muzykę do przedstawienia „Stworzenia sceniczne” Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina.

Nagrodę zespołową w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego otrzymują: Tatyana Buldakova, Sergey Ryabinin, Dmitrii Smirnov za kreacje aktorskie w przedstawieniu „Niedźwiedź” Teatru Lalek z Kostromy /Rosja/.

Nagrodę zespołową w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Starostę Powiatu Ziemskiego otrzymują: Julian Saenz­Lopez oraz Izaskun Fernandez za kreacje aktorskie w przedstawieniu „Ręce” El Patio Teatro z Logrono /Hiszpania/.

Nagrodę w wysokości 1.000,00 ufundowaną przez Redaktora Naczelnego Gazety Współczesnej w Białymstoku otrzymują twórcy przedstawienia „Opowieść o drzemiącym smoku” Łotewskiego Teatru Lalek z Rygi /Łotwa/ za sposób narracji scenicznej.

Łomża, 14 czerwca 2014 r.