7.09. w CK Zamek – Projekt “Tomaszewski” w choreografii Mikołaja Mikołajczyka

7 września Projektem: Tomaszewskiego w choreografii Mikołaja Mikołajczyka rozpoczyna się nowy program taneczny „Archiwum Ciała” realizowany w Centrum Kultury „Zamek”.

Głównym założeniem „Archiwum Ciała” jest przybliżenie widzom toczącej się od dłuższego czasu dyskusji wokół archeologii tańca czyli idei wydobywania z przeszłości dawnych choreografii. Zobaczmy w choreografach-archeologów prowadzących swoistego rodzaju „wykopaliska” w rezerwuarze pamięci kulturowej. Ich celem jest znalezienie i zrekonstruowanie „spektakli” poprzedników. Jednak to zadanie jest nieco trudniejsze niż typowych historyków czy archeologów, bowiem specyfiką tańca jest brak materialnych wytworów działalności twórców, zostaje więc pustka w miejscu pierwowzoru. Jak ją wypełnić? Jak sobie z tym poradzą?

Projekt: Tomaszewski, monodram Mikołaja Mikołajczyka jest intymną opowieścią o samym sobie, o twórczości, a przede wszystkim o wolności tworzenia. To buszowanie po strzępach pamięci, w celu wydobycia najcenniejszych wspomnień. Mikołajczyk przypomina o początkach pracy scenicznej, o wielkiej fascynacji osobą Henryka Tomaszewskiego, mima, reżysera i założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jego celem nie staje się wydobywanie choreografii Tomaszewskiego, a raczej przypomnienie obrazu Tomaszewskiego zaanektowanego i inkorporowanego przez Mikołajczyka. W tej historii nie brakuje anegdot opowiadanych z perspektywy młodzieńczej niefrasobliwości. Są też momenty przejmujące, typowe dla emocjonalnego języka scenicznej wypowiedzi Mikołajczyka, jest podchodzenie coraz bliższe do widza aż do wciągnięcia go w działania sceniczne.

Po spektaklu zapraszamy na panel dyskusyjny: „Rozmowy z przodkami: tradycja RE//MIKSÓW i Festiwalu Wiosny”, który będzie próbą znalezienia odniesień dla europejskiego nurtu „archeologii tańca” w polskiej praktyce scenicznej. W rozmowie uczestniczą: Magda Grudzińska, Jadwiga Majewska, Mikołaj Mikołajczyk, Karolina Wycisk. Rozmowę moderuje Anna Królica, kuratorka programu Archiwum Ciała.

W kolejnych odsłonach programu znajdują się pokazy spektakli: Olgi de Soto Wprowadzenie, nowy projekt RE: Safari Body Tomasza Bazana, Kai Kołodziejczyk Birth Out oraz Martina Nachbara Urheben/Aufheben. 

Mikołaj Mikołajczyk: Projekt Tomaszewski

choreografia, wykonanie: Mikołaj Mikołajczyk
muzyka: Zbigniew Kozub
wideo instalacja: Mirek Kaczmarek
produkcja: komuna// warszawa, cykl RE//MIX 2012

fot. Magdalena Mosiewicz