Projekt Mijanie – Nowa Siła Kuratorska

W ramach projektu Mijanie warsztaty dramaturgiczne poprowadzi jeden z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy – Artur Pałyga, Janek Turkowski pokaże rezultaty swojego tajemniczego śledztwa w teatralno-filmowym spektaklu dokumentalnym „Margarete”, a multiinstrumentalista Sambor Dudziński wyjedzie na ulice miasta swoją maszyną grającą, improwizując z pomocą poznaniaków pisane przez nich spontanicznie piosenki. Już w dniach 18 – 20 czerwca odbędzie się kolejna odsłona festiwalu Nowa Siła Kuratorska.

Projekt Mijanie jest częścią VII edycji festiwalu Nowa Siła Kuratorska tworzonego przez studentów kierunku Wiedza o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Skierowany jest do każdego mijanego, mijającego i przemijającego. Ma on na celu zwrócenie uwagi na mijanie w różnych, całkiem codziennych kontekstach. Kuratorki projektu: Agnieszka Misiewicz, Joanna Żabnicka oraz Joanna Grześkowiak, zaprosiły do współpracy trzech artystów, którzy spróbują powalczyć z mijaniem – czasu, życia, mijaniem się ludzi. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spektakl „Margarete” obowiązują darmowe wejściówki, które odebrać można w Nowej Czytelni (ul. Święty Marcin 69). Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, dzieci i młodzież z Tarnowa Podgórnego oraz Nowego Tomyśla będą miały sfinansowaną podróż na spektakle.

Projekt rozpoczną 18 czerwca dwudniowe warsztaty dramaturgiczne prowadzone przez Artura Pałygę. Autor odsłoni tajniki zatrzymywania postaci i sytuacji w słowie, odwołując się do swojego bogatego doświadczenia dramaturgicznego, a punktem wyjścia dla rozmów i pisania będą fragmenty powieści Marcela Prousta. Uczestnicy odbywających się gościnnie w Teatrze Polskim warsztatów wybrani zostali na podstawie stworzonych przez nich krótkich form scenicznych inspirowanych frazą „W poszukiwaniu straconego czasu”.

W sobotę 20 czerwca nastąpi kulminacja zdarzeń. O godzinie 12 przed Nową Gazownią rozpocznie się „Dźwiękowiązałka – wehikuł (Bez)czasu” – plenerowy spektakl Sambora Dudzińskiego, oparty na interakcji z widzami, wykorzystujący skonstruowaną przez niego machinę grającą. Artysta pojawi się w przestrzeni miejskiej, z rozmysłem zaburzając codzienną rutynę i zmuszając przechodniów do zatrzymania się na chwilę, odkrycia, co dzieje się wokół nich. Zaprosi także do wspólnego tworzenia – spektakl w dużej mierze opiera się bowiem na improwizacji, której ramy nadają właśnie widzowie. W muzycznym przejeździe mogą wziąć udział osoby w każdym wieku, a tuż po nim ci najmłodsi będą mieli okazję poznać instrumenty muzyczne – te nowoczesne i etniczne, popularne i nieznane. Najbardziej dociekliwi będą mogli zasiąść do tej niezwykłej machiny i spróbować na nich zagrać.

Także w sobotę, w sali teatralnej Collegium Maius przy ul. Fredry 10, o godz. 16 oraz 18:30 odbędą się pokazy spektaklu Janka Turkowskiego ze szczecińskiego Teatru Kana. „Margarete” w poruszający sposób pokazuje, jak nie dopuścić do tego, by historia czyjegoś życia przeminęła. Nagrane na taśmie 8mm prywatne filmy odnalezione na jednym z niemieckich pchlich targów stały się dla artysty impulsem do zbadania osobistej historii, zwrócenia wspomnień właścicielce, ale też do podzielenia się nimi z innymi. Wspólnie z Turkowskim widzowie wyruszą w podróż śledczą po wspomnieniach tajemniczej Margarete Ruhbe, szukając w jej historii wyjątkowości. Przedstawienie jest niezwykłym świadectwem przywracania pamięci i historii właśnie dzięki takim „małym narracjom”. Dyskusja, która jest integralną częścią spektaklu, stwarza pole do wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat trendu współczesnego teatru do zajmowania się pamięcią i historią w wymiarze jednostkowym. Dzięki współpracy z Migaj.eu, spektakl zostanie przetłumaczony na polski język migowy.

Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje o projekcie Mijanie na stronie festiwalu: http://nowasilakuratorska.blogspot.com oraz na portalu Facebook: https://www.facebook.com/NSKfest.

Harmonogram:

  • 18-19 czerwca, godz. 16:00, Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań (warsztaty „W poszukiwaniu straconego czasu”)
  • 20 czerwca, godz. 12:00, Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1, Poznań („Dźwiękowiązałka – Wehikuł (Bez)czasu”, po spektaklu spotkanie muzyczne dla dzieci)
  • 20 czerwca, godz. 16:00 i 18:30, Sala Teatralna Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań („Margarete”)

nsk2_fin