Podsumowanie roku w kujawsko-pomorskim

  • Teatr Polski w Bydgoszczy

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy rozpoczął 2012 rok od mocnych spektakli. W styczniu premierowo wystawiono Opowieści zimowe w reżyserii Igi Gańczarczyk, spektakl inspirowany baśniami Andersena. Przedstawienie zostało uhonorowane nagrodą im. HansaChristiana Andersena, przyznawaną w duńskim Odense przez międzynarodowe jury co roku trzem osobom lub instytucjom, które swoją działalnością przyczyniają się do popularyzacji dzieł Andersena.

W lutym Maja Kleczewska wystawiła Burzę Szekspira. Spektakl został uznany przez miesięcznik „Teatr” za jedno z najważniejszych przedstawień i wydarzeń 2012 roku. Michał Czachor za rolę Kalibana w Burzy zdobył nagrodę za Pierwszoplanową Rolę Męską na V Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

W marcu odbyła się premiera Komornickiej. Biografii pozornej w reżyserii Bartka Frąckowiaka – monodramu z udziałem Anity Sokołowskiej, która została uznana przez większość recenzentów miesięcznika „Teatr” za najlepszą aktorkę sezonu.

Kwiecień przyniósł kolejną premierę, tym razem rodzimą, bo opartą na tekście bydgoskiego dziennikarza Jarosława Jakubowskiego – byli to Wszyscy Święci w reżyserii Wojciecha Farugi. Przedstawienie zostało nagrodzone za tekst na XI Festiwalu prapremier w Bydgoszczy, a Małgorzata Trofimiuk została wyróżniona za rolę Pielęgniarki.

Premiera spektaklu Popiełuszko w reżyserii Pawła Łysaka (opartego na nagrodzonym na tegorocznym R@PORCIE tekście Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk Popiełuszko. Czarna msza) wywołała sporo kontrowersji wśród prawicowych środowisk, jeszcze przed wystawieniem sztuki. Przeciwnicy spektaklu wystosowali list do prezydenta miasta, żądając usunięcia Pawła Łysaka z funkcji dyrektora Teatru, a instytucję nazwali ,,kloaką”.

W październiku odbyła się premiera polsko-niemieckiej koprodukcji Truskawkowa niedziela (Teatr Polski w Bydgoszczy i LANDESBÜHNE NIEDERSACHSEN NORD  WILHELMSHAVEN). Tematyka spektaklu – ,,krwawa niedziela” w Bydgoszczy – również nie przypadła do gustu lokalnym środowiskom prawicowym, które stwierdziły, że przedstawienie ma proniemiecką wymowę.

19 grudnia Paweł Łysak – Dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy został przewodniczącym powołanej przez Ministra Bogdana Zdrojewskiego, Rady ds. Instytucji Artystycznych.

  • Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Już po raz 21. w maju zrealizowany został Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT, organizowany przez Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Spośród 11 spektakli konkursowych jury wyłoniło zwycięzcę z Holandii – Pogorzelisko w reżyserii Alize Zandwijk, (Teatre Ro, Rotterdam /Holandia) – historię rodzinnej tajemnicy w ogarniętym wojną kraju.

Do repertuaru Horzycy na stałe wszedł spektakl studentów Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie wyreżyserowany przez Iwonę Kempę. Przedstawienie Mroczna Gra, albo historie dla chłopców opowiada o niebezpiecznym procederze, jakim jest szukanie miłości w Internecie, i jego tragicznych skutkach w rzeczywistości.

Maria Górecka, Teatralia Trójmiasto
Magazyn Internetowy „Teatralia”, numer 40/2013