Pochwała empatii (Navigation Song BD303)

Pochwała empatii (Navigation Song BD303)

11 maja na scenie Starej Prochowni odbyła się premiera spektaklu tanecznego Navigation Song BD303 Irada Mazliaha, choreografa, tancerza i aktora izraelskiego pochodzenia. Mazliah był gościem tegorocznego bydgoskiego „Święta Tańca”, współpracującego między innymi z Teatrem Tańca Zawirowania. Wydarzenie zgromadziło liczną publiczność, spragnioną artystycznych doznań.

Tytuł nawiązuje do tradycji pieśni nawigacyjnych, a ponieważ każdy z nas odbywa własny rejs, pieśń ta wydaje się metaforą naszego wewnętrznego głosu, sumienia. Płyniemy z bagażem marzeń i celów, nie jesteśmy osamotnieni, towarzyszą nam inni ludzie. Jednak już na starcie pojawiają się nierówności, bo – tak jak w życiu – kierują nami często hedonistyczne żądze.

Wszyscy mają, wydawać by się mogło, wspólny cel – dotrzeć do brzegu. Jednocześnie każdy chce zaznaczyć swoją obecność, wyróżnić się, być na szczycie. By to ogiągnąć, człowiek wysługuje się niekiedy pozostałymi członkami załogi, manipuluje nimi i wykorzystuje ich słabości. Najsilniejsze jednostki są faworyzowane, reszta musi walczyć między sobą o ich względy. Sława nie trwa jednak długo. W sytuacjach kryzysu, życiowych burz, nagle wszyscy stają się równi i tylko połączenie sił pozwala przetrwać. Wówczas nawet wyjątkowa jednostka okazuje się bezsilna i – bez wsparcia załogi – skazana byłaby na utonięcie.

Odnajdujemy w tym spektaklu swoistą pochwałę dla empatii i humanizmu – niezbędnych wartości, które pozwalają nam przeżyć największe kataklizmy. To historia pełna wzlotów i upadków. Po dopłynięciu do brzegu następuje chwilowa euforia i poczucie sukcesu, które szybko przemieniają się w pustkę  – bo współczesny człowiek jest istotą wiecznie niezaspokojoną. Pobrzmiewa krytyka konsumpcjonizmu, tak popularnego w obecnych czasach. Irad Mazliah, zainspirowany twórczością Stefana Zweiga, a także własnym życiem, obnaża wady i zalety współczesnych ludzi, którzy dla realizacji celów często zatracają się i skazują samych siebie na klęskę. Okazuje się, że jednostka nie jest w stanie przetrwać na własną rękę. Życie tylko dla  siebie jest celem zbyt błahym. Człowiek to niezmiennie istota społeczna.

Navigation Song BD303 to niezwykłe przedstawienie w wykonaniu Koriny Kordovej, Bartosza Figurskiego i Szymona Osińskiego – tancerzy, choreografów i pedagogów tańca, obecnie związanych m.in. z Teatrem Tańca Zawirowania. Dopracowana do perfekcji gra ciałem, emocjami, dźwiękiem i rekwizytami przyniosła wspaniały efekt. Artystom należy się ogromny szacunek za energię, którą przekazali publiczności, czego dowiodły niekończące się brawa.

Michał Parucki, Teatralia Warszawa
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 60/2013

Stara Prochownia w Warszawie

Navigation Song BD303

choreografia: Irad Mazliah

scenografia: Irad Mazliah, Piotr Lużyński

kostiumy: Sylwester Kurpiński

muzyka: Béla Bartók, Igor Krutogolov & Thunderwheel, Goffredo Petrassi, David Bowden, György Ligeti, Julia Kubica, Wojciech Kilar

obsada: Korina Kordova, Bartosz Figurski, Szymon Osiński

premiera: 11 maja 2013

Michał Parucki – student Socjologii Stosowanej i Antropologii Społecznej UW.