Pierwsza premiera w Teatrze ROZBARK - "Legendy"

Pierwsza premiera w Teatrze ROZBARK – “Legendy”

Legendy. Taneczną adaptację książki Nowe legendy miejskie. Śląsk, w choreografii Kai Kołodziejczyk, proponuje widzom od 10 roku życia Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK. Premiera 31 maja (sobota), godz. 18.00.

Pierwsza produkcja Teatru ROZBARK, miejsca otwartego na taniec, sztukę współczesną i artystów. Na deskach Teatru zatańczą znakomici tancerze, pracujący pod okiem wybitnej choreografki Kai Kołodziejczyk. Dramaturgiem w projekcie jest Rafał Urbacki. Muzykę do spektaklu skomponowali Ania Brachaczek & Hrabia Fochmann (BiFF), a partnerem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Moma Film. Scenografię wykonała Margaret Krawecka, a kostiumy – Paulina Plizga.

Legendy to spektakl inspirowany książką Nowe legendy miejskie. Śląsk. Podsumowuje ona literacko-scenariuszowy etap projektu o tej samej nazwie, w którym wzięło udział blisko 1000 uczniów klas trzecich śląskich szkół podstawowych (z Bytomia, Katowic, Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Piekar Śląskich).

Napisane i zilustrowane przez dzieci i młodzież legendy – nowe opowieści o śląskich miastach, pozwalają spojrzeć na śląską przestrzeń przez pryzmat wrażliwości i wyobraźni młodych ludzi. I to właśnie ich wyobraźnia staje się podstawową inspiracją przedstawienia. Spektakl nawiązuje do wybranych przez choreografkę niesamowitych opowiadań zainspirowanych regionem Górnego Śląska (m.in. na nowo napisana historia osiedla Gwiazdy czy Spodka) i sytuacjami, jakie wydarzyły się lub wydarzyć się mogły na Śląsku.

Realizatorzy budują taneczną adaptację poszczególnych legend. Scena staje się miejscem, gdzie spotykają się bohaterowie barwnych opowiadań zasłyszanych w domu, w szkole lub wymyślonych przez dzieci. Na scenie wyląduje spodek, pojawią się kosmici, a duchy straszące w budynkach pokażą się w nowym wcieleniu. Taniec, muzyka, kolorowe kostiumy i scenografia przeniosą widza w świat dziecięcej wyobraźni. „Legendy” stają się zbiorem opowieści o współczesnej aglomeracji śląskiej. Zasłyszane historie, przytaczane anegdoty, pogłoski osiedlowe – wszystko to mogło zdarzyć się naprawdę… ale czy się zdarzyło?

Tańczą:

Ilona Gumowska / Agnieszka Doberska,

Tomasz Foltyn,

Aniela Kokosza,

Biały,

Barbara Bujakowska,

Sonia Egner.