Pierwotny cel jest najważniejszy (Raj wariatów)

Pierwotny cel jest najważniejszy (Raj wariatów)

Raj wariatów odegrano na deskach Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Aktorzy zabrali widzów w wyjątkową, pełną komplikacji podróż, w trakcie której unaoczniona została dwoista natura człowieka walczącego o swój cel. Połączenie światów wyobraźni i labiryntu kultury przeniosło publiczność w baśniowy klimat.

Głównym bohaterem Raju wariatów jest Kowal (Katarzyna Dworak), który wspomina zmarłe dzieci, rozpamiętuje wspólne czytanie i rozmowy o szerokim świecie. Początkowo, jedynym marzeniem mężczyzny jest przywrócenie im życia. Zrozpaczony bohater prosi o pomoc Doktora (Paweł Palcat) i pojawia się przed nim iskierka nadziei, bowiem zrealizowanie marzenia okazuje się możliwe. Czeka go jednak długa, kręta droga, czego nie do końca jest świadom.

Pewnego dnia Kowal stanął przed nie lada wyzwaniem – musiał dorobić świętemu Piotrowi nowy komplet kluczy do bram Królestwa Niebieskiego. Nie wiedział niestety, jaki winien być ich rozmiar, co zasmuciło go tak bardzo, że zapomniał na moment o dzieciach. Na kolejny cios nie musiał długo czekać, bowiem kobieta, którą – mimo jej niedoskonałości i nieuleczalnej choroby – pokochał nad życie, okazała się zwykłą ladacznicą. Zrozpaczony opuścił ukochaną i oddał się dalszej drodze. Spotkał wiele popularnych postaci, między innym: Hamleta (Albert Pyśk), Romea (Bogdan Grzeszczak), Julię (Anita Poddębniak), Don Kichota (Rafał Cieluch), Calineczkę (Bartek Bulanda), Otella (Bartek Bulanda), Lady Makbet (Małgorzata Urbańska) i Ofelię (Magda Drab). Dotarł nawet do nieba, w którym miał możliwość zrealizowania swojego największego marzenia. W Królestwie Niebieskim wszyscy żyli zgodnie i beztrosko – jednak do czasu. Nastąpiła rewolucja przeciw królowej nieba. Aniołowie żądali mięsa, wina i pracy. W życiu Kowala wydarzył się wówczas niespodziewany przełom, bo władza trafiła właśnie w jego ręce. Podczas sprawowania tejże zabił wszystkich, którzy mu się sprzeciwiali. Pozbawił życia niczemu niewinnych, między innymi Calineczkę i Kopciuszka (Magda Skiba). Kowal czuł, że może wszystko. Nie zdał egzaminu, bowiem władza zdegradowała jego wartości. Był potężny, lecz czuł się samotny. Święty Piotr powrócił do przyjaciela, jednak potępił jego zachowanie. Powiedział mu, że zawsze należy pamiętać o pierwotnym celu, a Kowal, będąc bardzo blisko jego osiągnięcia, zboczył z tej drogi.

Raj Wariatów powstał według Kluczy do Królestwa Niebieskiego Augusta Strindberga. Znakomitą reżyserię wykonał Wawrzyniec Kostrzewski. Aktorzy doskonale wcielili się w odgrywane postacie. Ich praca była pełna ekspresji i dynamizmu, a na szczególne uznanie zasługuje Katarzyna Dworak, grająca Kowala. Aktorka świetnie poradziła sobie z męską rolą. Po obejrzeniu Raju wariatów myślę, że ta utalentowana aktorka nieraz mnie zaskoczy

Raj wariatów świetnie wprowadza w baśniowy klimat. Przedstawienie ukazuje dualizm duszy ludzkiej – podział na dobro i zło. Pozwala również na ciekawą i cenną refleksję: zawsze należy pamiętać o pierwotnym celu.

 

Ewelina Grzesiuk, Teatralia Wrocław
Internetowy Magazyn „Teatralia”, numer 156/2015

 

Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

August Strindberg

Raj wariatów

adaptacja i reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski

scenografia: Ewa Gdowiok

muzyka: Piotr Łabonarski

ruch sceniczny: Helena Ganjalyani

obsada: Paweł Palcat (Doktor Wszechwiedzący I), Magda Biegańska (Doktor Wszechwiedzący II, Sowa), Małgorzata Urbańska (Doktor Wszechwiedzący III, Lady Makbet), Katarzyna Dworak (Kowal), Paweł Wolak (Św. Piotr), Rafał Cieluch (Don Kichot), Anita Poddębniak (Sancho Pansa, Julia), Gabriela Fabian (Dulcynea), Bartek Bulanda (Calineczek, Othello, Chór Pomników), Magda Skiba (Kopciuszek, Karczmarka, Desdemona), Bogdan Grzeszczak (Romeo, Królowa Schlaraffenland, Chór Pomników), Mateusz Krzyk (Rosynant, Chór Pomników), Albert Pyśk (Hamlet, Mieszkaniec Schlaraffenland, Chór Pomników), Magda Drab (Ofelia, Mieszkanka Schlaraffenland, Chór Pomników), Robert Gulaczyk (Papież, Kapitan Kassjo, Mieszkaniec Schlaraffenland)

premiera: 13 grudnia 2015

fot. materiały teatru

 

Ewelina Grzesiuk – studentka dziennikarstwa na UWr. Pasjonatka psychologicznych książek i czasopism. Uwielbia koty.