Pewne poruszenie widzów (Niepewne poruszenie miłości)

Pewne poruszenie widzów (Niepewne poruszenie miłości)

Śmiech, zdezorientowanie, spontaniczność i refleksja – tak można krótko określić przedstawienie Niepewne poruszenie miłości La troupe de l’amour. Nie był to jednak zwykły spektakl, a pewnego rodzaju performance, w którym brali udział także widzowie.

Podczas półtoragodzinnego spotkania Rachel Mastin, Jing Wang i Ines Le Gue zabrały publiczność do krainy miłości, stawiając przed widzami wiele trudnych pytań. Pytań, których na co dzień się unika, bo są za trudne, bo mogą sprawić, że będzie się cierpieć. Tak, jak cierpiała jedna z bohaterek, kiedy okazało się, że jej związku nie da się już uratować.

Niepewne poruszenie miłości na tle innych spektakli zdecydowanie przykuwało uwagę widzów: oryginalne, niebanalne, zaskakujące. Ten typ sztuki nie każdemu się podoba, bo dla jednych było to ciekawe doświadczenie, a dla innych – zmarnowany czas). Widzowie nie wiedzieli, czego mogą się spodziewać, a na pewno nie przewidzieli tego, że staną się częścią sztuki, że będą tańczyć, robić zdjęcia, zadawać pytania…

Aktorzy teatru La troupe de l’amour zerwali z formą, z zasadami i przedstawili swoją wizję miłości, sięgając do zakamarków ludzkiego serca, rozumu i wyobraźni. I choć ten performance podzielił widzów na tych, którzy byli zadowoleni z przedstawienia, jak i na tych, którym się ono nie spodobało – to czy nie o to chodzi w teatrze? By poruszał, by wzbudzał emocje i prowadził do dyskusji?

Daria Prygiel, Teatralia Radom
Internetowy Magazyn „Teatralia”, nr 116/2014

XI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu, 18–25.10.2014

La troupe de l’amour, Argentyna – Francja – Chiny – Portugalia

Niepewne poruszenie miłości

scenariusz i reżyseria: Ramio Lehkuniec

asystent reżysera: Adriano Vottero

obsada: Rachel Mastin, Jing Wang, Ines Le Gue

fot. mat. teatru