“Oratorium Syblillińskie” – Gardzienice

24 i 25 maja miały miejsce pierwsze przedpremierowe pokazy Oratorium Syblillińskiego, najnowszego dzieła Włodzimierza Staniewskiego. Teatr Gardzienice wystąpił w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich. Epilogiem wieczoru było odsłonięcie kopii Omfalosa z Delf przy Świątyni Sybilli. Na warszawskiej replice, wykonanej przez Christinę Papageorgiou, wyryto niektóre ze słynnych sentencji uważanych za dekalog starożytnej Grecji. Ich autorstwo przypisuje się Siedmiu Mędrcom Greckim.

 Mało jest w historii wersów, ujętych w jeden kodeks, tak lapidarnych w formie, głębokich i wzniosłych w treści, tak poetycko uskrzydlonych i tak muzycznych, jak „Przykazania Mędrców z Delf”. Nic nie tracących na aktualności.

 Autorem pomysłu umieszczenia kopii Omfalosa w tym miejscu jest Włodzimierz Staniewski. Omfalos delficki symbolizował środek antycznego świata oraz miejsce, gdzie apolińska wieszczka przepowiadała przyszłość i odsłaniała tajemnice ludzkich losów. Jego kamienna podobizna w Ogrodach Królewskich stanie się, być może, jedną z większych atrakcji polskiej „małej Hellady”.
Wersja przedpremierowa Oratorium Syblillińskiego została uznana przez zebranych za istotne wydarzenie artystyczne. Oba pokazy zarejestrowane zostały przez filmową ekipę Jacka Petryckiego. Premierowy pokaz, nad którym Teatr Gardzienice intensywnie pracuje, odbędzie się przy okazji światowego otwarcia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach – 27-28 września 2013 roku.

ORATORIUM SYBILLIŃSKIE

Idea, reżysera, dramaturgia muzyczna: WŁODZIMIERZ STANIEWSKI

Kompozycje do sentencji Siedmiu Mędrców: MIKOŁAJ BLAJDA

Adaptacja gardzienickiej muzyki Starożytnej Grecji: MACIEJ RYCHŁY

Kompozycja do Eksodosu z Ifigenii w Aulidzie: ZYGMUNT KONIECZNY

Tłumaczenie Met emoisi i Eksodosu z Ifigenii w Aulidzie: JERZY ŁANOWSKI

tłumaczenie Tripoda manteion, Asklepion aeisomen, O Bacchou, Promoleth Musai, Hoson dzēs : JERZY DANIELEWICZ

Tłumaczenia sentencji Siedmiu Mędrców: CEZARY WODZIŃSKI

Tłumaczenie kilku sentencji Siedmiu Mędrców: KRZYSZTOF BIELAWSKI

 

Występują:

Teatr Gardzienice: MARIUSZ GOŁAJ, JAMES BRENNAN, ANNA DĄBROWSKA, JOANNA HOLCGREBER, DOROTA KOŁODZIEJ, AGNIESZKA MENDEL, MARCIN MROWCA, MARTIN QUINTELA, LIA SERRANO

gościnnie KRZYSZTOF GLOBISZ

  • oraz ORIENT EXPRESS ORCHESTRA pod batutą MIKOŁAJA BLAJDY

Pokazy przedpremierowe: 24, 25 maja, Muzeum Łazienki Królewskie

Premiera: 27-28 września – światowe otwarcie Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach