Opera Śląska: 24 maja KOPCIUSZEK Siergieja Prokofiewa

Balet Siergieja Prokofiewa Kopciuszek to niezwykła i piękna historia o ludzkim życiu, marzeniach, miłości i szczęściu, opowiedziana poprzez muzykę i taniec. Historia, którą wszyscy doskonale znamy dzięki opracowaniom literackim i niezliczonym filmowym ekranizacjom i która nieustannie porusza odbiorców na całym świecie. Opowieść o Kopciuszku znana była już w starożytności. Pierwsza zapisana wersja pojawiła się w Chinach ok. roku 860 n.e. w zbiorze opowiadań Duan Chengshi. Niemniej najsłynniejsze opracowania literackie zawdzięczamy Charlesowi Perraultowi z XVII-wiecznego zbioru Bajki Babci Gąski i XIX-wiecznej wersji Braci Grimm.

Kopciuszek to obfitująca w symbole bajka archetypiczna, czyli taka, której udaje się dotknąć prawdy o człowieku i jego relacjach z innymi. Przymierzanie, czy raczej wchodzenie na siłę w nieswój bucik uczy, że ostatecznie i tak nie uda nam się być kimś innym. Lecz Kopciuszek to przede wszystkim bajka o spełnianiu marzeń, romantyczna historia o biednej dziewczynie, którą pokochał książę, dlatego znana jest wszędzie i od zawsze.

Balet Siergieja Prokofiewa od niemal 70. lat należy do stałego repertuaru większości teatrów operowych świata. Prapremiera tytułu odbyła się w Teatrze Wielkim w Moskwie w 1945 r., a pierwszym polskim teatrem operowym, w którym Kopciuszek został wystawiony, była właśnie Opera Śląska. Polska prapremiera baletu Prokofiewa miała miejsce w 1953 roku i powstała w opracowaniu muzycznym Edwina Kowalskiego, w inscenizacji i z choreografią Mikołaja Kopińskiego oraz ze scenografią Stefana Janasika. Po raz drugi tytuł ten pojawił się w repertuarze Opery Śląskiej w roku 1989 pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Affeltowicza, z choreografią Lilianny Potyki i oprawie plastycznej Liliany Jankowskiej oraz Anny Zaporskiej.

Tym razem Kopciuszek powraca do Bytomia po ponad 20. latach nieobecności na śląskiej scenie operowej, w całkowicie nowej odsłonie – oryginalnej oprawie scenograficznej, intrygujących kostiumach, znakomitych układach choreograficznych łączących taniec klasyczny ze współczesnym, i niezmiennie urokliwej, współtworzącej baśniowy klimat, muzyce Siergieja Prokofiewa. Nowa, opowiedziana językiem tańca historia Kopciuszka, dziać będzie się w czasach nam współczesnych, a jej tytułowa bohaterka okaże się zwykłą dziewczyną, która, jak w każdej bajce – i takiej, której fabuła toczy się w dawnych czasach „za siedmioma górami i siedmioma lasami”, i takiej z wielkiego miasta XXI wieku – mieć będzie niezwykłe marzenia i ponadczasową tęsknotę za romantyczną miłością…

Gorąco polecamy wszystkim miłośnikom tańca!

Siergiej Prokofiew

KOPCIUSZEK

balet w 2 częściach

opracowanie libretta na motywach baśni Charlesa Perraulta – Anna Majer

Premiera w Operze Śląskiej: 24 maja 2014 r. /sobota/ godz. 18.00

Realizatorzy premierowego przedstawienia:

Kierownictwo muzyczne: Krzysztof Dziewięcki

Reżyseria i choreografia: Anna Majer

Scenografia: Małgorzata Słoniowska

Kierownik baletu: Olga Kozimala-Kliś

Asystentka choreografa: Bernadeta Maćkowiak

Asystent dyrygenta: Mieczysław Unger

Reżyseria światła: Łukasz Różewicz

Powtórzenie spektaklu: 26. 05. 2014 r. godz. 18.00 – scena Teatru Śląskiego w Katowicach; 30. 05.

2014 r. godz. 11.00, 31. 05. 2014 r. godz. 17.00 – scena Opery Śląskiej w Bytomiu

Wykonania odbywają się za zgodą wydawnictwa Musikverlage Hans Sikorski GmbH & CO. KG.

Ceny biletów: 50 zł – 80 zł (premiera); 40 zł – 60 zł (26. 05. br.); 25 zł (30. 05. br.); 25 zł – 35 zł (31. 05. br.)

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej – tel. 32/39 66 815; 39 66 877; Dział Imprez i Reklamy Opery Śląskiej – tel. 32/39 66 808; 281 84 39; strona opery; mail; Opera Śląska, ul. Moniuszki 21-23, 41-902 Bytom; Kasa biletowa Teatru Śląskiego – tel. 32/259 93 60.