Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE

Jedenaście spektakli, strefa dziecka, wystawa fotografii i koncert teatralny to wszystko czeka na uczestników tegorocznych INTERPRETACJI.

Już w sobotę, 9 marca, po raz 15 rozpocznie się w Katowicach Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE. Do zmagań konkursowych przystąpi pięć spektakli wybranych przez dyrektora artystycznego Jacka Sieradzkiego: Zbrodnia Eweliny Marciniak, Ciała obce Kuby Kowalskiego, Mewa Gabriela Gietzky’ego, W mrocznym mrocznym domu Grażyny Kani, W imię Jakuba S. Moniki Strzępki oraz Ryszard III Grzegorza Wiśniewskiego. Reżyserzy, zgodnie z regulaminem konkursowym, nie debiutowali wcześniej niż przed 15 laty.

Spektakle mistrzowskie – otwierające i zamykające Festiwal tworzone są przez twórców o szerokim dorobku artystycznym. Ich prezentacja daje publiczności możliwość porównania przedstawień tworzonych przez przedstawicieli różnych pokoleń reżyserskich. W tym roku będzie można zobaczyć Udrękę życia w reżyserii Jana Englerta, w której role główne odgrywają Anna Seniuk i Janusz Gajos oraz Korzeńca, jednego z najgłośniejszych spektakli roku, wystawianego na co dzień w pobliskim Sosnowcu. Widzowie będą mogli zobaczyć również trzy spektakle towarzyszące: Jakobiego i Leidentala Joanny Zdrady, Między nami dobrze jest Piotra Ratajczaka i Nieskończoną historię Uli Kijak. Spektakle będą grane na scenach Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Studia TVP Katowice.

Festiwalowe zmagania oceniać będą aż dwie grupy jurorów: jury konkursowe i jury społeczne. W skład pierwszej grupy teatralnych ekspertów wchodzą: reżyser, twórca spektaklu Korzeniec – Remigiusz Brzyk; dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie w latach 2002- 2012 Mikołaj Grabowski; scenograf Mirek Kaczmarek; autorka powieści i dramatów Dorota Masłowska oraz dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie Maciej Wojtyszko. Każdy z jurorów dysponuje sakiewką, o wartości 10 tys. złotych, którą przyznaje wybranemu reżyserowi. Swój werdykt musi uzasadnić publicznie podczas zakończenia Festiwalu. Ten, kto dostanie trzy sakiewki, otrzymuje Laur Konrada. Dwukrotnie w historii Festiwalu nagroda nie została przyznana. Katowickie Interpretacje są jedynym festiwalem teatralnym w Polsce oddającym głos publiczności przez powoływane od 3 lat jury społeczne, przyznające osobną nagrodę pieniężną. Jurorzy wybierani są w drodze dwuetapowego konkursu: na podstawie nadesłanych przez nich recenzji i rozmowy kwalifikacyjnej. W tym roku do Biura Organizacyjnego napłynęło aż 39 zgłoszeń z całej Polski.

Dla widzów, którzy poczują teatralny niedosyt, organizatorzy przygotowali serię imprez towarzyszących. Już pierwszego dnia Festiwalu w sali koncertowej CKK odbędzie się koncert Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk z krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa. W foyer Teatru Śląskiego będzie można obejrzeć wystawę fotografii Arkadiusza Ławrywiańca przedstawiającą zwycięskie spektakle wszystkich edycji i ich reżyserów. Najmłodsi widzowie w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum zobaczą dwa spektakle Jak pingwiny arką popłynęły oraz Trzy złote włosy. Centrum Scenografii Polskiej przygotowało dla nich warsztaty Scenografia jest ok! oraz W teatrze lalek. Jako after INTERPRETACJE po festiwalu 21 marca doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Anna Sieroń, poprowadzi spotkanie Analiza tekstu dramatu; strategie twórców w realizacjach scenicznych na przykładzie III Furii Marcina Libera.

Festiwal INTERPRETACJE organizowany jest w Katowicach od 1998 roku. Z nagrodami wyjechali z niego tacy reżyserzy teatralni, tacy jak m. in: Anna Augustynowicz, Maja Kleczewska, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, czy Jan Klata.

www.festiwal-interpretacje.pl
http://www.facebook.com/Interpretacje