Ogólnopolska konferencja naukowa “Kultura Japonii: Kino – Teatr – Komiks – Animacja” w Poznaniu

Katedra Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM, Międzywydziałowe Koło Filmoznawców i Medioznawców UAM i Koło Naukowe Teatrologów UAM serdecznie zapraszają na studencko-doktorancką ogólnopolską konferencję naukową “Kultura Japonii: Kino – Teatr – Komiks – Animacja”, która odbędzie się w dniach 18-20 marca 2015 roku na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Japonia boryka się obecnie z całą gamą problemów, jak utrzymujący się od lat dziewięćdziesiątych zastój gospodarczy, starzejące się społeczeństwo i malejąca liczba urodzeń, czy konsekwencje katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie. Mimo tego kraj ten nadal pozostaje ważnym eksporterem zaawansowanych technologii. W ostatnich latach coraz bardziej narasta również, często ku zaskoczeniu samych Japończyków, moda na japońskie wytwory kultury popularnej na rynkach międzynarodowych. Takie zjawiska, jak j-horror, manga i anime, okazały się niezwykle interesujące nie tylko dla odbiorców w rejonie Dalekiego Wschodu, ale i na całym świecie. Również w Polsce miłośnicy japonizmów mają dostęp do produkcji filmowych (działalność festiwali filmowych), komiksów, czy animacji. Wielu polskich artystów decyduje się także na podejmowanie wątków azjatyckich, tworząc własne interpretacje klasycznych i współczesnych form japońskiej sztuki.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem ze strony odbiorców kultury, pojawiły się w Polsce nowe prace, artykuły naukowe i popularnonaukowe, poświęcone Japonii. Liczymy, że interdyscyplinarna konferencja naukowa będzie okazją do wymiany poglądów osób, których zainteresowania badawcze są związane z kulturą Japonii.

Proponowane tematy referatów:

 • Kino Japonii wczoraj i dziś – reinterpretacje klasyki
 • Kino Japonii jako kino narodowe i transnarodowe
 • Wpływ rewolucji cyfrowej na charakter japońskiego przemysłu filmowego
 • Interpretacje i adaptacje japońskich tekstów kultury
 • Japoński teatr dziś – klasyczny czy współczesny?
 • Teatr jako zwierciadło japońskiego społeczeństwa i kultury.
 • Manga i anime w świecie fandomu otaku
 • Japońska animacja artystyczna
 • Zachodnie inspiracje japońską kulturą w kinie, teatrze, komiksie i animacji
 • Japońskie sztuki tradycyjne w kinie, teatrze i kulturze popularnej
 • Obraz a słowo – literatura japońska a komiks i animacja

Wystąpienia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Opłata konferencyjna wynosi 50 zł.

Zgłoszenia na konferencję wraz z formularzem zgłoszeniowym prosimy przesyłać do 5 marca 2015 roku na adres e-mail uam.mkfim@gmail.com.

Patroni medialni: Japonia-Online, Konnichiwa.pl, Teatralia.com.pl, „Podteksty”.

Kultura Japonii – formularz zgłoszeniowy