Odrobina musicalu w miłości (MusicaLove)

Odrobina musicalu w miłości (MusicaLove)

Miłość do sławy, miłość do pieniędzy, miłość do nieosiągalnego ideału, miłość niemożliwa, miłość nad życie, miłości ponad siły, miłość po grób… Aż tchu brak, by wymienić możliwe rodzaje „miłości”, a co dopiero wszystkie je wyśpiewać – dla artystów spektaklu MusicaLove, wystawianego w warszawskiej Rampie, to żaden problem. Pod opieką Jakuba Wociala wokaliści bez trudu rozpalą serca nawet najbardziej zagorzałych przeciwników walentynek.

MusicaLove jest kolejną odsłoną projektu Broadway Street – The Show, który miał premierę w 2011 roku. Kto widział któryś z koncertów Broadway Street, ten wie, że każdy występ jest na najwyższym poziomie – niezwykle starannie dobrany repertuar przybliża polskim widzom zarówno dobrze im znane musicale, jak i te niewystawiane dotąd w naszym kraju. Najwyższej klasy artyści (polscy i zagraniczni) prezentują ogromne umiejętności wokalne i oczarowują publiczność, która za każdym razem żywo reaguje. Jak twierdzą sami twórcy projektu – „dwa takie same Broadway Street nie zdarzają się nigdy”.

Projekt MusicaLove zachowuje te walory, którymi charakteryzują się pozostałe koncerty, a przy tym zrobiony jest z dużo większym rozmachem. Podstawowymi różnicami, które od razu rzucają się w oczy (i uszy), są przede wszystkim muzyka, wykonywana na żywo przez orkiestrę pod batutą Tomasza Filipczaka, oraz piosenki śpiewane głównie po polsku (przeważają zatem przekłady). Te na pozór drobne róznice mają duże znaczenie w odbiorze całego koncertu. Nie tylko ułatwiają widzom odbiór piosenek i pozwalają lepiej zrozumieć ich treść, a co za tym idzie – głębiej przeżywać przedstawiane historie, lecz także ukazują, w jakim kierunku zmierza projekt Wociala i jak szybko się rozwija.

Na scenie Teatru Rampa – u boku Jakuba Wociala, pomysłodawcy i reżysera projektu (znanego w Polsce głównie z roli w Tańcu Wampirów w Teatrze Muzycznym Roma, później robiącego karierę musicalową w Niemczech) – występują artyści znani z polskiej i zagranicznej sceny musicalowej: Katarzyna Łaska, Dorota Osińska, Ola Bieńkowska, Sanne Mieloo, Małgorzata Kozera-Duda, Paulina Janczak, Kamil Dominiak i Michał Rudaś. W największych przebojach z Kotów, Upiora w Operze, Evity, Woman in White, Wicked, Jesus Christ Superstar itd. wszyscy śpiewają o… miłości. Nie tylko o tej w oczywisty sposób romantycznej, lecz także o miłości trudnej, czasem wykraczającej poza ludzką percepcję – duże wrażenie robi interpretacja utworu Pamięć (Memory z musicalu Koty) w wykonaniu Oli Bieńkowskiej, Kasia Łaska zachwyca piosenką The wizard and I z musicalu Wicked, zaś Jakub Wocial swoim brawurowym wykonaniem utworu Gethsemine (I only want to say) z musicalu Jesus Christ Superstar wywołuje nie tylko największe owacje, lecz także emocje. Nie brakuje również salw śmiechu – to również zasługa Wociala, który oczarowuje wykonaniem piosenki You can get away with anything (z musicalu Woman in white) do tego stopnia, że rozentuzjazmowana publiczność nie pozwala mu zejść ze sceny, domagając się bisów.

MusicaLove jest koncertem przygotowanym na najwyższym poziomie, biorą w nim udział artyści dysponujący mocnymi głosami i ogromnymi umiejętnościami. Projekt ten śmiało można porównywać z najlepszymi polskimi i europejskimi produkcjami, a odkąd Jakub Wocial został kierownikiem artystycznym Sceny Koncertowej Teatru Rampa, wiodące warszawskie teatry muzyczne mogą poczuć na plecach oddech konkurencji.

Marta Kaszuba, Teatralia Warszawa
Internetowy Magazyn „Teatralia” numer 88/2014

Teatr Rampa w Warszawie

MusicaLove

inscenizacja, scenariusz i reżyseria: Jakub Wocial
współpraca reżyserska: Magdalena Depczyk
muzyka: Leonard Bernstein, Elton John, Claude-Michel Schönberg, Stephen Schwartz, Andrew Lloyd Webber
kierownictwo muzyczne, aranżacje: Tomasz Filipczak
tłumaczenie: Wojciech Młynarski, Andrzej Ozga
choreografia: Santiago Bello
współpraca przy realizacji spektaklu: Katarzyna Kraińska
reżyseria światła: Tomasz Filipiak
przygotowanie projekcji: Tomasz Dogiel
projekt wizualizacji: Jakub Wocial, Magdalena Depczyk
obsada: Katarzyna Łaska/Dorota Osińska, Ola Bieńkowska/Sanne Mieloo, Małgorzata Duda-Kozera, Paulina Janczak, Jakub Wocial, Kamil Dominiak/Michał Rudaś
tancerze: Santiago Bello, Ilona Gumowska, Jakub Jóźwiak, Ewelina Kruk
premiera: 31 stycznia 2014
fot. Kinga Taukert

Marta Kaszuba – studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, zakochana w swoim kierunku studiów, mimo że najprawdopodobniej zostanie po nim wykształconą bezrobotną. Z teatrem związana od zawsze, począwszy od szkolnych przedstawień, poprzez Ognisko Teatralne u Machulskich, skończywszy na pracy w dziale obsługi widzów. Gotowa zrobić wszystko, byle tylko być częścią magii teatru.